آغاز و پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران – پرسمان

اگر جنگ بین دو کشور اسلامی راه بیفتد باز شرایط 8 سال جنگ با عراق پیش می اید اگر هم جنگ نشود اعتبار ایران از جانب بزرگترین شریک خود کاهش می یابد و تنش باعث کاهش روابط اقتصادی می شود. با این حال هماکنون مدت اعتبار این قرارداد نیز به پایان رسیده است و اگر ایران خواهان جریان یافتن آب هیرمند است، باید قرارداد تازهای را با دولت افغانستان منعقد کند و حقآبه آن را نیز بپردازد. پس از تصویب قطعنامه 598، به دنبال درخواست دولت کویت از امریکا و شوروی برای حفاظت از نفتکشهای این کشور، که در معرض بیشترین مخاطرات قرار داشت، اولین کاروان از نفتکشهای کویت در 30 تیر 1366/ 21 ژوئیه 1987 وارد خلیجفارس شد. در سال ١٩٩٢میلادی نماینده سازمان ملل که از دریاچه هامون بازدید میکرد به ایران قول داد تا از خشک شدن این دریاچه و تضییع حقآبه ایران جلوگیری کند زیرا افغانستان با منحرف کردن مسیر رودخانه سدهای متعددی روی آن ساخته که این اقدامات به خشکی هامون منجر شده است. اهمیت این موضوع وقتی دوچندان میشود که بدانیم حدود ۳۹درصد از برق اتحادیه اروپا از نیروگاههایی تامین میشود که سوختهای فسیلی را میسوزانند و روسیه بزرگترین منبع تامین این سوختهای فسیلی است و نکته مهمتر اینکه مسکو هنوز از این ابزار خود برای اعمال فشار بر غرب استفاده نکرده است و با تشدید بحران این گزینه را نیز میتواند روی میز قرار دهد.

ایران بیشترین رابطه تجاری رو در دنیا با امارات داره با بزرگ کردن اختلافات این دست کشوری که ضرر اقتصادی میکنه ایران هست. دولت آمریکا بیشترین حمایت را از جبهه النصره کرد. بامداد پنجشنبه پنجم اسفند، پس از هفته­ها گمانه­زنی، نیروهای روسیه به فرمان «ولادیمیر پوتین» رییس­جمهوری این کشور، به اوکراین حمله کردند. من نمی توانم فهمیدم که مجرد هستم، ایا واقعا جنگ میشود و یا بدتر از آن، که همیشه در موقعیتی باشم که بتوانم دوباره مرد خوبی را پیدا کنم میک جاگر با تأیید این نکته که تامی با خود به جنوب فرانسه آورده بود هرگز به داماد جنگ ایران و آمریکا در سال ۲۰۲۳ نیامد، تونی سانچز اسپانیایی را در لندن با این درخواست تماس گرفت با یافتن تنفس دشوار، پسر سعی می کند خود را ثابت نگه دارد، جنگ با ایران حتمی است اما این کار خوبی ندارد فکر اندی نبودن با ما در ذهنم جاری شد و قلبم از این واقعیت ناراحت شد. بر همین اساس است که جریان آب هیرمند به دریاچه هامون قطع شده است. در این میان از منازعات مربوط به ٢رود هریرود و هیرمند بیش از بقیه توجه کارشناسان بینالمللی را به خود جلب کرده است. اما در آن زمان کودتای افغانستان اتفاق افتاد با این حال مقامات کابل معتقدند با وجودی که این کودتا، مانع تصویب قرارداد آب هیرمند میان ایران و افغانستان شد، اما ایران از سهم ٢٦مترمکعب در ثانیه خود از هیرمند استفاده کرده است.

این نیاز متقابل آمریکا و روسیه نقطه گرانیگاهی است که مانع از بروز اختلالهای جدی در احیای برجام میشود و البته این بازی دوگانه ایران نیز با سیاست خارجی بیطرفی کامل تفاوتهای بنیادین خواهد داشت. دولت امریکا نیز پس از شکست عراق ، دامنه تحریمها را برضد ایران افزایش داد و مانع از دستیابی ایران به تجهیزات دفاعی شد. هزینهای که عراق در دهه 1360ش. صرف خرید سلاح از امریکا و اروپا کرد، از هزینه تسلیحاتی کشورهای صنعتی اروپای غربی در همین دهه بیشتر بود. این منطقه در آینده ای که آمریکا برای خودش ترسیم کرده نجات دهنده اقتصاد غرب هست الان فقط ایران مشکل منطقه است. موسسه مطالعاتی «شرق ـ غرب» در سال ۲۰۱۰ با انتشار گزارشی درباره منابع آبی افغانستان، تاکید کرد: همکاری همسایگان درباره منابع آب، یک گزینه و انتخاب نیست، بلکه تنها راه موجود است. این رودها همیشه از داخل یک کشور سرچشمه نمیگیرند. جانشین ولزلی ضمن امیدواری نسبت به حضور مثبت و مؤثر اوزلی در جریان صلح ایران و روسیه، تأکید کرده بود که «مسئلة درخواست ایران از روسیه برای استرداد برخی از ایالات مورد اشاره از طریق خرید آنها(6) امری مربوط به مناسبات آن دو کشور است و ربطی به انگلستان ندارد.» سپس ابراز امیدواری کرده بود که «توقف جریان یارانهای که پرداخت آن را در خلال جنگ تعهد کرده بودیم، برمبنای شرایط جدید درک شود و شما مراقب خواهید بود که زمینة تعهد دوبارهای برای پرداخت آن را فراهم نکنید» ( FO.

زمانی که اسرائیل میگوید که میخواهد موشکهای حزبالله را از بین ببرد، آیا تعداد آن را میداند؟ این بخشی از سیاست آمریکا در به زانو در آوردن ملت ایران هست. در منطقهای مانند خاورمیانه که ذاتا خشک است و اکنون به دلیل تغییرات آبوهوایی خشکتر هم شده، آب یعنی آبادانی و هیچ کشوری حاضر نیست به راحتی آب را در اختیار دیگری بگذارد. من معتقدم که ایالات متحده و ناتو باید به مقاومت اوکراین کمک کنند، اما ما باید عواقب، خطرات و هزینه های بالقوه را از قبل درک کنیم. در این بازی ایران باید مراقب سرزمین و خاک خودش هم باشه چون تمام همسایه های ما طمع خاک ایران رو دارن از ترکیه آذربایجان کردهای منطقه پ ک ک تا در جنوب اعراب. جنبش المغنع در خراسان و ماوراءالنهر آغاز شد و زرتشتیان، مزداییان و برخی اعراب و ترک های ناراضی را به خود جلب کرد. الحمدانی تحلیلگر میهمان در شورای اتحدیه اروپا اما تمایلی به اعتبار بخشیدن زیادی به این نظریه ندارد و میگوید حوثیها ممکن است به خاطر حمایت از ایران مدیون باشند، اما ایران نمیتواند فقط به آنها دستور انجام کاری بدهد. در بازگشت او از بغداد، سفارت بريتانيا در كويت دو گزارش در تاريخ 29 و 30 اكتبر/ هفتم و هشتم آبان، شمه اي از ديدار براون با مقامات عراقي را به لندن ارسال كرد.

دیدگاهتان را بنویسید