احادیث تربیت کودک در اسلام

در دین اسلام ، تربیت اطفال و فرزندان از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است و یکی از وظایف والدین در قبال فرزندان ، این است که به تربیت اخلاقی و پرورش فکری و عقلی آنان همت گمارند و اطفال و نوجوانان را به تحصیل علم و فراگیری شغل مناسب برای امرار معاش و رفع نیازهای ضروری زندگی تشویق کنند . چون کودک نیمی از ژن هایش را از مادر به ارث برده است ؛ زمینه ی تمام صفات مادر در او وجود دارد و مادر می تواند با تربیت درست واقدامات مناسب صفات مورد نظر راشکوفا سازد.

هرچند والدین برای خود در این مسیر نقشی فوقالعاده قائل هستند، اما حقیقت این است که مسیری کاربردی برای تضمین موفقیت والدین در تربیت کاملا دلخواه فرزندان وجود ندارد. کودکان به طور طبیعی خلاق هستند، اگرچه برخی از کودکان به طور ژنتیکی از بقیه استعداد بیشتری دارند اما می تواند یک رفتار آموخته شده باشد که در کودکی پرورش داده می شود. 6.توسعه طبیعی ظرفیت های انسانی ـ یا موجودات دیگر ـ که به اقتضای طبیعت آن موجود حاصل می شود معمولا رشد نامیده می شود.

با او بازی کنید و او را دوست داشته باشید، دانشمندان مشاهده کردند نوزادانی که در آغوش کشیده نمی شوند، با آن ها بازی نمی شود و دوست داشته نمی شوند، رشد مغزی کوتاه و کمی داشته اند و آن ها همچنین مشاهده کردند نوزادانی که با دست نگهداری نمی شوند و توجه نمی دیدند، نتوانستند رشد کنند، افسرده شدند و در نهایت جان خود را از دست دادند و از سوی دیگر بسیاری از مطالعات نشان داده اند که دوست داشتن، در آغوش گرفتن، تعامل و بازی کردن با کودک تاثیر زیادی بر رشد هوش او دارد. بنابراین این بار که یک اسباب بازی را شکست، بی توجه به این کار به او بفهمانید که دیگر نمی تواند با آن بازی کند.

از باب نمونه راغب اصفهانی بر آن است که: «تربیت، دگرگون کردن گام به گام و پیوسته هر چیز است تا آنگاه که به انجامی که آن را سزد برسد.» (راغب اصفهانی،/ 184) و بیضاوی، تربیت را «به کمال رساندن و ارزنده ساختن اندک اندک هر چیز» دانسته است. «و لقد ذرانا لجهنم کثیراً من الجن و الانس لهم قلوب لا یفقهون بها و لهم اعین لا یبصرون بها و لهم آذان لا یسمعون بها اولئک کالانعام بل هم اضل اولئک هم الغافلون» «به طور مسلم گروه بسیاری ازجن و انس را برای دوزخ آفریدیم آنها دلهایی دارند که با آن (اندیشه نمیکنند) نمیفهمند و چشمانی دارند که با آن نمیبینند و گوشهایی دارند که با آن نمیشنوند، آنها همچون چارپایانند بلکه گمراهتر، اینان همانا غافلانند (زیرا با اینکه این همه گونه امکانات هدایت دارند، بازهم گمراهند)».

این تمرین میتواند از فرزند آنها یک کودک باهوش و پیشرو بسازد. 2. پدر و مادر، خود، الگوی عملی همه آن چیزهایی باشند که به فرزندانشان میگویند و از آنان انتظار دارند. و اما این که میگویند امام یا قاضی و یا امام جماعت باید عادل باشد مقصود این است که از درون به اعتدال رسیده باشد یعنی خشم و هواهای نفسانی در او مهار شده و عقل و دین و وجدان را برحالات و رفتار خود حاکم ساخته است.

بوسه بر چهره و درآغوش گرفتن کودک از سوی آشنایان اگرچه در آغاز هیچ مساله ای پدید نمی آورد اما تکرار و افراط در آن ممکن است همراه با لذت جویی یا تحریک جنسی کودک باشد. بسیاری انسان مداران از خداوند و نحوه پیدایش یا وجود او دم نمی زنند. فرمود: این معرفت در دل های آنها قرار گرفت و آن جایگاه را فراموش کردند و روزی آن را به یاد می آورند و اگر این نبود، کسی نمی دانست خالق و رازق او کیست. تحقیقات بسیاری توانستهاند ثابت کنند نشستن بدون حساب و کتاب کودکان پای تلویزیون و کامپیوتر منجر به چاقی، اختلال در زمان و میزان خواب و مشکلات رفتاری در آنها میشود.

سالهاست مطالعات مهم و فراوانی در زمینهی نقش والدین در رشد و تربیت کودکان باهوش صورت میگیرد و بسیاری از مطالعات به نتایج جالبی منجر شدهاند. به نظر کارشناسان رشد و تربیت کودک، والدین باید همواره پیگیر وضعیت تحصیل و تکالیف فرزندان خود باشند؛ اما تشویق به انجام مسئولانه و مستقل تکالیف وظیفهای است که تحت هیچ شرایطی نباید به دست فراموشی سپرده شود. اما چگونه کودک باهوش داشته باشیم؟ آمادگی ابتدایی کودک او را برای تبدیل شدن به یک محصل پیشرو در فضای مدرسه حاضر میکند. همانطور که گفته شد، ذهن کودکان در سن ورود به مدرسه بسیار پذیرا است و این پذیرش میتواند جنبهی منفی هم داشته باشد.

مهد کودک به مکانی گفته می شود مسئولیت نگهداری، مراقبت و پرورش کودکان را تا قبل از دبستان به عهده می گیرد. در واقع همانگونه که اطفال به محض تولد قادر به نگهداری و مراقبت جسمی از خود نیستند و به همین دلیل ، در قانون حضانت اطفال به عهده والدین شان است ، از جهت روحی و روانی نیز فرزندان نیازمند مراقبت و حمایت هستند . شما در این رشته به صورت کلی با مسائل مربوط به کودکان آشنا خواهید شد به طور مثال در پایه دهم مراقبت از سلامتی کودک را آموزش می بینید در پایه یازدهم پرورش مهارت های کلامی کودک و علاوه بر آن پرورش مهارت های کلامی،ارتباطی و مشارکتی کودک را آموزش خواهید دید.

پدر و مادر همواره باید روی مسیر باریکی بین مراقبت از فرزندان خود و آزاد گذاشتن آنها برای مواجهه با مشکلات قدم بردارند. عرض شد يا رسول الله از پدران مشرك آنها؟ دیکتاتوری هم از آن اموری است که بچه وقتی متولد شد دیکتاتور نیست. در این قسمت از رازهای تربیت فرزند در نمناک برخی از پیشنهاد های ارایه شده توسط متخصصان کودک برای کمک به رشد هوش کودکان آورده شده است.

بر اساس مطالعاتی که دربارهی این موضوع در دانشگاه هاروارد انجام شده است، اجازه دادن به بچهها برای ایجاد اشتباهات، ارتقاء قابلیت انعطاف پذیری و ایجاد بستر برای رشد کاردانی و حل مسئله در سوق دادن آنها به سوی موفقیت حیاتی است. یا حتی می توانید به صورت پرستار کودک در منازل فعالیت کنید یا حتی می توانید با برخی از دوستان خود که آنها نیز در این زمینه تخصص دارند با هم یک مرکز را آماده کنید و در آن مشغول به کار شوید. یک کودک باهوش میتواند به جای ساعتها وقت سپری کردن برای بازی یا تماشای برنامهها، سطحی ابتدایی از برنامهنویسی کامپیوتر، ساخت مدلهای سهبعدی یا تولید موسیقیهای سادهی دیجیتال را بیاموزد تا علاوه بر فراگرفتن خلاقیتی جدید، ذهن خود را برای آموزههای بیشتر آماده کند.

در حقوق ایران ، مانند حقوق سایر کشورهای جهان علاوه بر حمایت جسمی از کودک ، به حمایت اخلاقی و روانی وی نیز توجه شده است . به نظر می رسد نوجوانان نسبت به بچه های کوچکتر به توجه کمتری از طرف والدین خود نیاز دارند. وقتی نسبت به آموزش فرزند خود کاری انجام ندهید مثل این است که وقتی شخصی بیمار است شما بیتفوت باشید و به او دارو ندهید. در دین مبین اسلام نیز به مسئله تربیت فرزندان در خانواده توجه ویژه ای شده و این مطلب در برخی از مواد قانون مدنی نیز پیش بینی شده است .

خوب است بدانید بلوغ زودرس از پیامدهای مخرب و درازمدتی است که موجب از هم گسیختگی خانواده ها و ناتوانی در برقراری ارتباط جنسی سالم می شود. شما باید شیوه تربیتی را انتخاب کنید که با آن ارتباط بهتری برقرار کرده اید . پیامبر اکرم در جواب فرمودند برای فرزند نام نیکو انتخاب کند ، او را درست تربیت کند و به او شغل مناسب بیاموزد . که شما می توانید بنابر شرایط خود یکی از این مهد کودک ها را انتخاب کرده و در آن مشغول به کار شوید. کار در مهد کودک نیز یکی از مشاغلی است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید