اول حمایت از فلسطین متوقف شود

انگلستان که پس از جنگ جهانی دوم با مسائل داخلی متعددی مواجه بود، در سال ۱۳۴۶ اعلام کرد قصد خروج نیروهای خود از منطقه شرق سوئز و خلیج فارس را دارد. وی با اشاره به پیشنهادات اخیر کویت برای مصالحه کشورهای حاشیه خلیج فارس با لبنان نیز گفت: «بهتر است که مسائل به سمت گفتوگوی لبنان با کشورهای عربی حرکت کند. حذف حوثیها از فهرست تروریستی و پایان حمایت رسمی ایالات متحده از ائتلاف، دو اقدامی بود که آمریکا با هدف کاهش تنشها و به امید تقویت تلاشهای برای صلح انجام داده بود. وی با اشاره به تلاشهای مکرر آمریکا برای مذاکره با حزب الله، خاطر نشان کرد: «قبلا کسی از طرف دیک چنی نزد من آمد و گفت ما شما را از لیست تروریسم خارج میکنیم، رسمیت بینالمللی به شما میدهیم. سفارت آمریکا که در بیروت ساخته شده، نقشش فراتر از حد لبنان است». برای ما مهم است که دوستان مقاومت در پارلمان زیاد باشند». یکی از مهمترین امتیازهای این قطعنامه در مقایسه با قطعنامههای پیشین این بود که در بند ششم آن، طبق نظر ایران از دبیرکل خواسته شد تا هیئت بیطرفی را برای مشورت با ایران و عراق و تحقیق در باره مسئولیت شروع جنگ تعیین کند (ملکی، ص 181). به اعتقاد ایران، بند هفتم قطعنامه مزبور، در موارد چگونگی انجام گرفتن کمک بینالمللی و تقسیم آن میان دو کشور و جبران خسارت وارده ابهام داشت (همان، ص 182). بند هشتم آن، در باره حفظ امنیت منطقه خلیجفارس، موافق با نامه وزیر امورخارجه ایران به دبیرکل در 8 خرداد 1365/ 29 مه 1986 تنظیم شد و در آن بدین نکته تصریح گردید که صلح و امنیت منطقه منوط به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و خودداری از مداخله در امور داخلی و حفظ بیطرفی کامل همه کشورهاست.

واقعیت این است که مردم آمریکا از جنگ عراق درسهای زیادی گرفتهاند و نسبت به ماجراجوییهای کشورشان در خاورمیانه بدبینتر شدهاند. گزینه آمریکا تحقق اهداف از طریق مذاکرات است و اگر نشد، افزایش فشار از طریق تحریم». اگر اسرائیل گمان میکند که از طریق عادیسازی خواهد توانست در برابر محور مقاومت، ائتلاف تشکیل دهد، در توهم به سر میبرد. وی ضمن تسلیت به خانوادههای شهدایی که امروز به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در نابلس به شهادت رسیدند، گفت: «معادله آسیب رساندن به قدس به معنای ضربه زدن به همه محور مقاومت است و همچنان نیز پابرجاست». نیروهای دفاعی اسرائیل پیشبینی کردهاند در صورت وقوع جنگ ایران و اسرائیل، جمهوری اسلامی صرفا از محور متداول شمالی حمله نکند و به دنبال استفاده از ظرفیتهای پیمان ابراهیم برای مقابله با ایران در سراسر منطقه است. هر کس هم که درباره حاکمیت سخن میگوید، باید با این نفوذ مخرب مقابله کند». وی با بیان اینکه به شهادت رساندن این جوانان، یک جنایت و تجاوز آشکار و دردناک است، تأکید کرد: «هر گونه سخن درباره مذاکرات جدید فلسطینی-اسرائیلی، امروز هیچ جایی در رژیم صهیونیستی ندارد و حتی در اولویتهای امروز آمریکا نیز نیست. هنوز چیزی مشخص نیست. این چیزی است که اسرائیل اشغالگر از میترسد».

تا زمانی که اراده مردمی در ایران این گونه باشد، این آزادی نیز ادامه خواهد داشت». دیپلماسی ایرانی: تصمیم حوثی های یمن به هدف قرار دادن مستقیم پایتخت امارات برای نخستین بار، بازتاب تصمیم بزرگی است که ایران در این خصوص اتخاذ کرده است و در عین حال توانایی حوثی ها را برای دست زدن به این گونه حملات موشکی از سواحل شرقی شبه جزیره عربستان، نمایان می سازد. عدم حضور جریان بزرگی مانند جریان المستقبل، تأثیر زیادی بر انتخابات خواهد داشت. اماراتیها امروز خواستار حضور آمریکا، فرانسه و انگلیس و کمک اسرائیل هستند». دبیر کل حزب الله با بیان اینکه علت حضور این جنبش در پارلمان، کاستن از ضررهای مردم لبنان است، گفت: «حضور ما در انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت تأثیر خواهد داشت. نصرالله با اشاره به اینکه تحریمهای آمریکایی، به برخی از تجار مظلوم، آسیب رسانده است، درباره مذاکرات غیر مستقیم بین رژیم صهیونیستی و لبنان بر سر تعیین مرزهای دریایی، خاطر نشان کرد: «ما در حزب الله، در تعیین مرزها مداخله نمیکنیم؛ زیرا از نظر ما، هیچ مرزی با دشمن نداریم و هیچ مرزی تعیین نمیکنیم. البته برخی از طرفها در لبنان، با ذهنیت و ابزارهای دشمن رفتار میکنند».

نصرالله ادامه داد: « برخی میگویند دلیل اصلی دشمنی آمریکا با ایران، حمایت از فلسطین است؛ این، هست اما علت اصلی این است که ایران کشوری مستقل و آزاد است که نمیخواهد تحت سیطره آمریکا باشد. در ادامه این مطلب آمده است: چین، کره شمالی و ایران در طول چهار دهه گذشته منابع مالی قابل توجهی را برای توسعه توان موشکی خود سرمایه گذاری کرده اند. ایران خود را به عنوان شریک افغانستان معرفی و سعی میکند با مهیا کردن منابع انرژی بیشتر برای افغانستان از وقوع فروپاشی اقتصادی در افغانستان ممانعت کند. چرا فرمانده بی ادب آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران حمله کرد؟ هنگامیکه بازیگران یکدیگر را به تقلب متهم می کنند هر اقدام نظامی با بی اعتمادی به منزله گام هریک برای کسب مزیت سیاسی نگریسته شده و این ملاحظه را که شاید ارتباط زنده ای میان یک عملکرد خاص نظامی و بدنه سیاسی وجود نداشته باشد، در نظر نمی گیرد. ضمن اینکه مقاومت بریتانیا برای پسگرفتهشدن کمتر بود تا مسئله بحرین که برایش خیلی مهم بود، آنقدر مهم بود که همواره یک نماینده و مشاور انگلیسی آنجا مستقر بود. وتویی که برای ورود شما به دولت لبنان گذاشتهایم بر میداریم و حتی سلاحتان هم حفظ شود، جز موشک.

دیدگاهتان را بنویسید