باید به اجرای سیاست درهای بسته روی بیاوریم؛ آمریکا هم به این نتیجه رسیده است

وی گفت: واقعا جای حیرت دارد که چرا دانشگاه های ما در مقابل خرید هواپیمای ایرباس و بوئینگ نایستادند. وی با بیان اینکه همان زمان که هواپیمای ایران 140 سقوط کرد گفتند ما نمی توانیم هواپیما تولید کنیم اضافه کرد: منظور این حرف این است که وجود دانشگاه صنعتی در کشور کشک است؛ با این حال پس از سقوط هواپیمای ایرباس مالزی و گم شدن آن هم، ما باید بگوییم که تمام سیستم های آنها نیز کشک است. رحمدل اضافه کرد: سازمان شانگهای هم در همین بستر ایجاد و گسترش دادند. اگر این سند به صورتی جدی و عملیاتی مورد استفاده قرار گیرد، میتواند در آینده به ایجاد یک بلوک اقتصادی مهم در شرق و غرب آسیا، جنوب قفقاز و آسیای میانه برای پیوستن سایر کشورها به عنوان شرکای اقتصادی تهران و پکن، منجر شود. بر اساس آنچه تا بدین جا گفتیم میتوان بدین نتیجه رسید که ملت و کشور ایران از کهنترین دوران با کشور و ملت چین در زمینههای مختلف سیاسی، تجاری، هنری، و مذهبی روابط متقابل داشتهاند.اگر چه این روابط در دوره ماد و هخامنشی به خوبی روشن نیست اما چنین حالتی در دوره اشکانی تا اواخر سلسله ساسانی، به دلیل وجود مدارک مستند تاریخی وجود ندارد.نقش کشور ایران به عنوان میانجی بین غرب و شرق در جهان آن روز حکایت از آن دارد که کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی از روزگار باستان تا کنون نقش استراتژی مهمی در زندگی مردم جهان داشته است.هر چند که چنین موقعیتی مردم ما را در طول تاریخ با مشکلات و گرفتاریهای فراوانی مواجه نموده است اما از آنان ملتی مقاوم و آب دیده ساخته است که میتواند در مقابل هر طوفانی بایستد و به حیات فرهنگی خود ادامه دهد.

1. تسلط(جغرافیایی) اندونزی بر تنگه های مالاکا، سوندا، و لامبوک، این توان را به اندونزی می دهد تا بر مسیر ارتباطی شرق اقیانوس هند و شرق آسیا کنترل داشته باشد. رایزن نمایندگی چین در سازمانهای بینالمللی در وین در جلسه شورای حکام با استقبال از تعامل «سازنده» ایران با آژانس بینالمللی انرژی اتمی، از آمریکا خواست برای رسیدن به توافق در مذاکرات وین، سیاست اشتباهش را اصلاح کند. این دوره از جلسات شورای حکام در پی سفر روز شنبه رافائل گروسی به ایران و دیدارش با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران انجام شد. به گزارش خبرنگار ایمنا، ابتدای زمان اعمال سیاست فشار حداکثری ایالات متحده آمریکا علیه ایران، بعد از خروج این کشور از برجام در سال ۲۰۱۸، با جنگ تجاری با چین همزمان شد. با اینکه هدف اصلی دنگ و دیگران رهبران توسعهطلب چین توسعه و نوسازی اقتصاد چین بود؛ اما لازمه این هدف اصلاحات سیاسی نیز بود؛ بنابراین از سالهای پایانی دهه 70 اصلاحات سیاسی و اقتصادی بهصورت همزمان به جلو حرکت کردند.

سیاستگذاران ایرانی برای نجات اقتصاد کشور و رهبران چین برای توسعه نفوذ در منطقه خاورمیانه و دستیابی به امنیت انرژی، به هم دست همکاری دادند. از همین رو بسیاری از تحلیلگران معتقدند که بهطورقطع چین تا سال ۲۰۳۵ بهعنوان قدرتمندترین اقتصاد جهان در رتبه اول برترین اقتصاد جهان خواهد ایستاد. هرچند برخی کارشناسان معتقدند که آلمان در حل معضل کاهش جمعیت بسیار دیر عمل کرده اما برخی دیگر این اظهارنظر را بدبینانه قلمداد میکنند. بنابراين، نخست به تضعيف و از ميان بردن آنان پرداخت و در سال 1368 شهر پکن را به آساني تسخير کرد. سند همکاری ایران و چین هفتم فروردین ماه ۱۴۰۰ بین وزیران وقت خارجه در کشور امضا شد که مبنای نقشه راه همکاریهای اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی در ۲۵ سال آینده خواهد بود. به گفته این مدرس دانشگاههای خراسان شمالی، تفاهم نامه ایران و چین به ابتکار شی جین پینگ رییس جمهور چین از سال ۲۰۱۳ پیشنهاد شد و فرایند طولانی طی کرد تا در سال ۲۰۱۶ متن اولیه تهیه شد و با مدیریت رئیس مجلس وقت و در سال ۲۰۱۸ در دستور کار ویژه قرار گرفت. وی افزود: تحریمهایی که علیه شرکتها اعمال میشود از حد مرز خارج شده و ابتداییترین اصول اولیه نه تنها دیپلماتیک بلکه انسانی را هم زیر پا گذاشته و شرکتهایی که در زمینه بهداشت یا واکسن کار میکنند تحریم شده اند این مساله نشان دهنده خباثت و خوی درندگی رژیم حاکم بر آمریکا است به همین دلیل ایران و چین به عنوان دو کشور قدرتمند در غرب و شرق آسیا با هم تبادلات خوبی دارند و در زمینه همکاریهای پارلمانی برنامههایی در دستور است که در آینده نزدیک این همکاریها افزایش مییابد.

جنوب ایران به طور طبیعی چین نمیتواند نسبت به ظرفیت ژئو اکونومیک ایران برای شکستن حلقه محاصره اقتصادی غرب بیتفاوت باشد. در این راستا ایران، چین و روسیه سه کشور و یا مثلث موسوم به «چار» از سوی ایالات متحده آمریکا و غرب مورد تحریم اقتصادی قرار دارند که چین و روسیه شرایط مشابهی داشته و نزدیک شدن ایران به این دو کشور منجر به ایجاد جبهه مشترک اقتصادی در برابر ایالات متحده آمریکا میشود تا از تأثیر تحریمهای اقتصادی علیه سه کشور بکاهد. حتی اگر قرار شود که پرونده ایران به شورای امنیت منتقل شود، طبیعی است که چین و روسیه مانع تصویب قطعنامه شوند. از آن جایی که روسیه و چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند، همکاری سه کشور ایران، چین و روسیه میتواند به کاهش فشار ایالات متحده آمریکا علیه ایران منجر شود. رئیسجمهوری روسیه از تلاش چینیها برای کمک به راهاندازی خط تولید واکسنهای اسپوتنیک وی و اسپوتنیک لایت روسیه در چین و تامین به موقع تجهیزات حفاظتی ضروری به این کشور قدردانی کرد و گفت: امیدوارم که این همکاری توسعه یافته و تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید