بیشتر بخوانید: رشته هوا و فضا چیست؟

مهارت در زمینه ریاضیات برای ارائه گزارش در مواردی نظیر احتمال جابجایی و حرکت ستاره ها، سیارات و … وی گفت: نصب تلسکوپ این رصدخانه که ساخت کشور چین است به احتمال زیاد در هفته جاری انجام میپذیرد که البته اصل این تلسکوپ به شرکت مید آمریکا برمیگردد. عضو شورای علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی، گفت: امشب در ساعت 18:30 این بارش شهابی به اوج می رسد. دبیر اجرایی این جشنواره ادامه داد: تلاش ما این است که جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب رویدادی ادامهدار باشد و به صورت سالانه یا دوسالانه برگزار شود.

اندازه گیری فاصله ستارگان : به دلیلی دوری و فاصله بسیار زیاد ستارگان ، اندازه گیری فاصله آنها به روش مستقیم یعنی حرکت به سوی آنها ، ممکن نیست . مجید منصوری با بیان اینکه لغت «دانشگر» را در فارسی برای این مفهوم پیشنهاد داده است، تصریح کرد: منجم آماتوری فردی است که به علم نجوم علاقه داشته و کار علمی مرتبط با نجوم هم انجام میدهد اما حرفه اش نیست و ممکن است شغل دیگری برای امرار معاش داشته باشد.

این مستند درباره فضا بهترین مستند نجوم دوبله فارسی در زمان نوشتن این مطلب میباشد. این مستند در مورد فضا دوبله فارسی , در تابستان ۱۳۹۹ از شبکه منوتو پخش شد. اندازه این تفاوت بین « ساعت خورشید حقیقی » و « ساعت خورشید متوسط » در هر لحظه را تعدیل زمان نامیده­اند. مدت زمان گردش آن ها به دور خورشید متفاوت است برخی هر 20 سال یکبار و یا کمتر و برخی ده ها سال طول میکشد تا مجددا به سمت خورشید رهسپار شوند. به گزارش ایمنا، داریوش ذوالفقاریراد هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد نشاط و پویایی علمی در اصفهان و کشور دانست و اظهار کرد: ترویج علم بهویژه نجوم یکی از دغدغههای مرحوم کیاستپور بود که در این راه ارتباط تنگاتنگی با مردم داشت.

در نجوم آماتوری شما ضرورتی ندارد که حتما پیشزمینهی تحصیلات آکادمی در زمینهی نجوم داشته باشید و الزاماً از راه ستارهشناسی امرار معاش نمیکنید. همانطور که حتما متوجه شده اید نجون علمی گستره و پیچیده است. نجوم آماتوری حوزههای متنوعی را شامل میشود که از رصد آسمان آغاز و تا مشارکت در پروژههای علمی آکادمیک نظیر کمک به یافتن سیارات فراخورشیدی را در بر میگیرد. حسین مزروعی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به برنامههایی مرکز نجوم ادیب برای اعضا مرکز و عموم مردم برگزار میکند، اظهار کرد: برنامههای مرکز نجوم ادیب اصفهان به دو بخش تقسیم میشود که دسته اول این برنامهها مخصوص اعضای مرکز است و بخش دوم نیز برای عموم مردم برگزار میشود که رصد آسمان شب، برگزاری کلاسهای آموزشی و سمینارهای مختلف از جمله برنامههایی است که برای عموم برگزار میشود.

تأسیس رصدخانه هایی که در آنها ابزار ها ، کتابخانه ها و تجهیزات نجومی نگه داری می شد، نتیجه همکاری گروه هایی از منجمان، ابزار سازان، مهندسان و معماران بود و می توان گفت که منجمان مسلمان ابزارهای دقیق تری نسبت به منجمان یونان باستان ساختند و رصد های دقیق تری انجام دادند. لطفا اسم رشته هایی مثل این رو هم بهم بگید و چگونه وارد رشته نجوم شویم ،برای ستاره شناسی چه رشته ای باید رفت، نجوم زیر شاخه کدام رشته است و…

نجوم آن دوره دو زمینه اساسی را شامل می شد؛ یکی مبتنی بر دلالت های کواکب بر آینده که احکام نجوم نام داشت و دیگری مبتنی بر مسائل علمی نجوم بود که شاخه هایی چون ابعاد و اجرام، محاسبات زیجی و تقویمی، علم مواقیت( زمان سنجی)، نجوم کروی و ساخت ابزار های نجومی را شامل می شد. وی درباره ضوابط شرکت در بخش عکس جشنواره ترویج نجوم ادیب عنوان کرد: عکس باید توسط خود عکاس و از سال ۱۳۹۹ تاکنون گرفته شده است و در صورت تشخیص هیئت داوران فایل اصلی در اختیار آنها گذاشته شود، پردازش عکسها مبتنی بر مسائل علمی و از پردازشهای اغراقآمیز به دور باشد و شناسنامه عکس شامل زمان و محل عکاسی، نام اجرام، نام و نوع ابزار عکاسی، تعداد فریمها و نام نرمافزارهای پردازش عکس نیز ذکر شود.

اولین محاسبات دقیق قطر زمین در همین زمان و توسط برادران بنوشاکر انجام گرفت. هر جا انسان به آسمان درست نگاه کرده راه خود را به درستی در زمین پیدا کرده است. به طور کلی دو راه را در پیش دارید یکی این که وارد دنیای حرفهای نجوم شوید و یا راه نجوم آماتوری را انتخاب کنید. علاوه بر این تصاویر مشاهده شده از تلسکوپهای جدید نشان میدهد کهکشان راه شیری تنها جزئی از یک خوشه محلی است که شامل ابرهای ماژلان، کهکشان امراهالمسلسله، کهکشان کوچک نزدیک آن و چند کهکشان کوچک دیگر است که به طور کلی ۱۹ عضو را تشکیل میدهند.

این آزمون محاسباتی است و یکچهارم نمرهی آزمون نهایی را تشکیل میدهد. داوطلبانی که 78 تا 90درصد نمرهی سه نفر اول را کسب کنند، برندگان مدال نقره هستند. اگر برنده مدال المپیاد نجوم شوید بعدها موقعیتهای شغلی خیلی بهتری خواهید داشت و راحتتر از بقیه در شرکتها و نهادهای مورد نظرتان استخدام میشوید. برنامه ریزی برای المپیادنجوم و تلاش برای دریافت مدال بهخودی خود باعث پیشرفتهای بعدی در دانشگاه و مسیر تحصیلیتان میشود. 5 نفر بعدی هم بهعنوان تیم مهمان در المپیاد جهانی شرکت خواهند کرد. مهری نقوی اظهار کرد: این رویداد یادمان پروفسور احمد کیاست پور است که خدمات زیادی به علوم نجوم ارائه کرد اما من خود را شایسته صحبت درباره او نمی دانم زیرا مدت کوتاهی با آو آشنا بودم.

از اطلاعات این گروه از فعالان حوزه اخترشناسی است که ما اطلاعات اولیه کنونی خود را در رابطه به آسمان و جایگاهمان در هستی به دست میآوریم. این مرکز هر ماه با هدف ترویج نجوم اقدام به برگزاری رصدهای آسمان شب و نیز سلسله همایشهای “باشگاه نجوم اصفهان” میکند. مهدی رحیمی مدرس دبیر کمیته عکس جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب نیز درباره موضوعات بخش عکس اظهار کرد: آسمان شب با نمای باز، یکی از موضوعات بخش عکس است که علاقهمندان میتوانند از راه کهکشان، صورتهای فلکی، بارشهای شهابی، مقارنهها، پدیدههای جوی و ماه و خورشید در کنار آثار باستانی و عوارض طبیعی عکسبرداری کنند.

و در پایان یک سال فعالیت جالب توجه ماه، به دلایل پیدایش مکرر ابر ماه ها که آسمان شب ما را روشن می کنند میپردازد. مردمان مصر و بین النهرین در دوران باستان به دلایل مختلفی به این دانش روی آوردند. از دیگر دلایل توجه به علم نجوم علم احکام نجوم و پیش بینی پدیده های گوناگون به وسیله آن و بالأخره دلیل دیگر علت تقویمی و گاهشماری بود. این مرکز مجهز به رصدخانه، نمایشگاه دائمی نجوم، کتابخانه تخصصی نجوم و فضا و انواع ابزارآلات رصدی میباشد. این لیست که شامل برترین بهترین مستند های فضایی میباشد به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد.

آیا تا به حال ترک کردن زمین را تصور کرده اید؟ درحقیقت این دونقطه توسط محور دوران زمین قطع شده اند . پسرها میتوانند از مزایای خدمت سربازی استفاده کنند و دوران خدمتشان را بهعنوان یک نخبه بگذرانند. اسحاقی در مورد مشخصات فنی این رصدخانه با اشاره به قطر چهار متری گنبد این مکان ادامه داد: در این رصدخانه از یک تلسکوپ 14اینچی با سیستم قطبی استفاده میشود. مسیر دوم اما به طور کامل متفاوت است و آن ورود شما به دنیای ستارهشناسی آماتوری است.

در دورهی کارشناسی ارشد میتوانید گرایش خود را از جمله گرایشهایی نظیر اخترفیزیک و کیهانشناسی انتخاب کرده و سپس در دورههای تحصیلی تکمیلی به طور تخصصیتر رشتهی خود را دنبال کنید. نجوم آماتوری مطالعهی دقیق و علمی آسمان است اما تفاوت بنیادینی که با نجوم حرفهای دارد به طور خلاصه در دو نکته متمرکز میشود. زمانی که مرحوم کیاستپور در قید حیات بود نسبت به برگزاری چنین جشنوارهای تأکید داشت که بعدها توسط شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان به تصویب رسید. مدیر مرکز نجوم ادیب با بیان اینکه جشنواره ملی نجوم ادیب، اولین تجربه ما در این سطح است، یادآور شد: توجه به آسمان به ما کمک میکند که زندگی دیگری داشته و کشف دوباره ای از خودمان داشته باشیم.

مدیر پایگاه اطلاعرسانی هلال ماه و دبیر ستاد استهلال اصفهان ادامه داد: نگاه بشر از دیرباز به آسمان و کشف حقایق نجوم بوده است. جالب است بدانیم که از سال ۸۹ تا امسال تنها سه پایاننامه با موضوعات مرتبط با اخترشناسی و علم نجوم در پایگاه ایران داک به ثبت رسیده و این موضوع نشان از غریبه ماندن این رشته در میان سایر رشته های دانشگاهی دارد. برای آغاز نجوم آماتوری تنها انگیزه کافی لازم است که وقت آزاد خود را به مطالعه و کار در این زمینه بپردازید. وی نمای عمق آسمان را دیگر موضوع بخش عکس دانست و افزود: شرکتکنندگان باید عکسهای خود را بهصورت حرفهای پردازش و ارسال کنند.

البته اگر کارشناسی شما در رشتهی فیزیک نباشد کماکان مجاز به شرکت در رقابت کارشناسی ارشد این رشته هستید اما طبیعتاً باید انرژی و کار بیشتری برای آمادهسازی خود در پشت سر گذاشتن آزمونهای مربوط به دروس این آزمون انجام دهید. این مجموعه دو قسمت دارد و شما میتوانید برای دانلود هر دو قسمت ( دانلود مستند فضا ی بین ستاره ای و سفر به بیکران ها) روی لینک زیر کلیک نمایید. برای ورود به دنیای هیجانانگیز و متنوع نجوم حرفهای که گرایشها و شاخههای متنوعی از اخترفیزیک، سیارهشناسی، کیهانشناسی، اپتیک، نجوم رصدی و بسیاری ریز گرایشهای دیگر را شامل میشود، در ایران بهترین مسیر انتخاب رشته ریاضی دردبیرستان و برای رسیدن به رشته نجوم در کنکور، انتخاب رشتهی فیزیک در مقطع کارشناسی است.

برخی از دانشگاهها رشته ستارهشناسی را از مقطع کارشناسی ارایه میکنند و هر یک از آنها ممکن است در گرایش خاصی تمرکز بیشتری داشته باشند. نخبهها بهصورت پروژهای 3 تا 7 ماه خدمت میکنند. مدارهای عرض جغرافیایی را براساس فاصله تا استوا نیز نام گذاری میکنند . منصوری به تشریح واژه هم گرانش پرداخت و تصریح کرد: امروزه علم از محیط بسته دانشگاهی جدا شده و به سمت جامعه حرکت کرده و دانشگر شهروند یا شهروند دانشگر که من آنها را «دانشوند» مینامم، نقش مهمی را در مسائل پیچیده در شهر مدرن ایفا میکنند اما در کشور ما هنوز به این نقطه نرسیده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید