تاریخ حمله اعراب به ایران (از642 تا 821)

در سال ۲۰۲۰ اما سهم ایران به ۱۷ درصد کاهش یافته و پاکستان پیشرفتی قابل توجه را به ثبت رسانده که میتواند برای صادرکنندگان ایرانی یک زنگ خطر مهم باشد. ایران همچنین در سال ۲۰۱۹، از افغانستان حدوداً ۱۵ میلیون دلار کالا وارد کرده که دو درصد از کل صادرات این کشور به شمار میرود. در سال ۲۰۲۰ اما میزان این واردات به هشت میلیون دلار کاهش یافته و سهم ایران از کل صادرات افغانستان به حدود یک درصد کاهش یافته و به این ترتیب تراز تجاری مثبت قابل توجهی برای کشور به وجود آورده است. در روز گذشته (تا لحظه تنظیم این گزارش) دلار در بازار آزاد ۲۷ هزار و ۵۰۶ تومان قیمت داشت که نسبت به روز قبلی کاری بیش از ۲۵۰ تومان رشد نشان میدهد. درحالی که در نخستین روزهای مرداد ماه امسال، نرخ دلار امریکا در بازار آزاد ایران درکانال ۲۳ هزار تومانی قرار داشت، اما با روند صعودی قیمتها، از روز ۳۰ مرداد، دلار وارد کانال ۲۷ هزار تومانی شده است.

شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس اطلاعات عربستان سعودی اخیراً نوشته است که سعودی ها ۲.۷ میلیارد دلار برای حمایت از افغان ها هزینه کردند. سیا تقریباً همین هزینه را انجام داد. مقاومت افغانستان تقریباً تمام نبردها را علیه ارتش چهلم روسیه که افغانستان را اشغال کرده بود، از شب کریسمس ۱۹۷۹ انجام داد. سازمان اطلاعات پاکستان مجاهدین را آموزش می داد و گهگاه رهبری می کرد و حتی به آسیای مرکزی حمله می کرد. سازمان اطلاعات پاکستان بقیه کارها را انجام داد؛ این جنگ ضیاء الحق بود. زمانی که شوروی کابل را تصرف کرد، من در مرکز عملیات آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) در لنگلی، ویرجینیا بودم. هم زمان طارق عزیز، وزیر خارجه عراق، در مصاحبهای، بدون اشاره به ادامه تجاوز و پیشروی قوای عراقی در خاک ایران، بر مذاکرات مستقیم، به عنوان پیششرط عراق برای دستیابی به هرگونه توافقی برای اجرای آتشبس، تأکید کرد؛ ازاینرو، وزیر خارجه ایران در نخستین ملاقات با دبیرکل سازمان ملل، باتوجه به کارشکنی عراق در روند صلح، اعلام کرد که تا زمانی که نیروهای عراقی در خاک ایران باشند، با آتشبس موافقت نخواهد شد (رجوع کنید به ولایتی، 1380 ش، ص 290ـ297). اما موقعیت ایران، در پی مقابله قوای نظامی با مهاجمان و به عقب راندن آنان از جبهههای غرب و جنوب ــ که به عملیات مرصاد موسوم شد ــ بهتدریج بهبود یافت و با این تغییر اوضاع و بر اثر فشارهای بینالمللی به عراق، مبنی بر لزوم پذیرش آتشبس، سرانجام این کشور در 15 مرداد 1367/ 6 اوت 1988 طی نامهای به دبیرکل اعلام کرد که در صورت اعلامِ رسمی موافقت ایران با مذاکرات مستقیم، عراق نیز با آتشبس موافقت خواهد کرد.

نصرالله: ببینید در داخل ایران هم برخی به دلیل تلاش رسانههای خارجی به دنبال خلط مبحث هستند، میگویند که حمایت ایران از فلسطین و از قدس تنها دلیل دشمنی با ایران است، من میگویم این یکی از دلایل است، قطعا از دلایلی است که در آن شکی وجود ندارد، اما از مهم ترین دلایل این است که نظام اسلامی در ایران نظامی آزاده و مستقل است و سرسپردگی را بر نمیتابد و آلت دست آمریکا نیست و اجازه نمیدهد که ثروتهای آن به غارت برود، تا زمانی که این نظام در ایران حکومت می کند و این رهبری وجود دارد و اراده ملت ایران اراده استقلال و آزادی و استفاده از ثروتهایش و ممانعت کردن مستکبرین از غارت ثروت است این دشمنی ادامه دارد. تا کنون گزارشهای متعددی در اندیشکدهها و رسانههای مختلف آمریکایی درباره جنگ با ایران نوشته شده است و گاهاً حتی اندیشکدههای آمریکایی سناریوهای جنگ با ایران را هم به شکل عملی آزمایش و اجرا کردهاند. به همین بهانه، کاترین زیمرمن، عضو موسسه امریکن اینترپرایز و نیکلاس هراس، معاون بخش امنیت انسانی در مؤسسه سیاستهای جدید با انتشار یادداشتی در نشریه فارن پالیسی با عنوان «یمن به صحنه جنگ نیابتی ایران علیه اسرائیل مبدل شده است» حوادث اخیر را در پرتو باز شدن جبهه نبرد جدیدی در رقابت میان قدرتهای منطقه ای تفسیر کرده اند.

به اعتقاد کارشناسان، یکی از دلایل رشد نرخ ارز در بازار ایران، تعطیلی بازار ارز هرات در افغانستان است که در سالهای اخیر به یکی از کانونهای ورود اسکناس ارز به ایران تبدیل شده بود. این جنبش نوعی جنبش مزداییان تبدیل شد و پیروان او “سرخ جامگان” نامیده شدند. «شهرک» حکمران فارس در مقابل او شتافت و علاء بازحمت زیاد و مساعدت «عتبه» که لشکری از بصره بکمک او فرستاد توانست جان بسلامت بدر برده، حتی «شهرک» را شکست دهد. مسلمون های بحرینی توی خاک ایران پیش رفتن ولی بعد شکست خوردن و با دوازده هزار نفر نیروی پشتیبانی به بصره فرار کردن. 5 ـ «چون میان وکلاء دو دولت پایدار عهدنامه مجمل قرار یافته بنابر این شد که بعد از وقوع مصالحه میمونه برای استقرار دوستی و اتحاد سفرا آمد­و­شد نمایند. رئیس جمهور جیمی کارتر به سرعت یک اتحاد استراتژیک را برای مبارزه با روس ها بسیج کرد. در شرایطی که خرمشهر و اهواز در آستانه اشغال بودند، امام خمینی (ره ) در پیامی به نیروهای مسلح ، بر تداوم مبارزه و مقاومت در برابر نیروهای عراقی تأکید کردند (رجوع کنید به ج ۲۰، ص ۲۴۵). درنتیجه تنها بخشی از نتایج عملیات کربلای 10 بهدست آمد و نیروهای عملکننده نتوانستند به نیروهای عملکننده در عملیات نامنظم فتح 5 در درون عراق ملحق شوند ( روزشمار جنگ ایران و عراق ، کتاب 47، ص 302ـ 308). با آغاز سال 1366 ش، ناوگان دریایی امریکا و شوروی وارد خلیجفارس شدند، بهاین ترتیب، جبهه جدیدی در مرزهای جنوبی کشور گشوده شد (کردزمن، ص10ـ11) و توجه فرماندهان به جبهه دریایی و انتقال بخشی از توان نیروهای مسلح به آنجا موجب فرعیشدن جبهه زمینی گردید.

دیدگاهتان را بنویسید