تعلیم و تربیت از دیدگاه های مختلف

3. پرسشگر گرامی چنانچه نگاهی سیستمی به خانواده داشته باشیم، بسیاری از رفتارهای کودک در زیر سیستم فرزندی شکل می گیرد؛ یعنی برای اینکه کودک شما در رفتارهای خود دارای پختگی باشد، علاوه بر اینکه با والدین خود تعامل دارد، لازم است با خواهر و برادر در محیط خانواده ارتباط داشته باشد، بدیهی است زمانی که کودکی از داشتن برادر و خواهر محروم شد، رفتارهایی که در سایه تعامل او با برادر و خواهرش شکل می گیرد، در او بوجود نمی آید و رفتارهای کودک از این لحاظ ناپخته می گردد.

دراین دوره است که میبایست آموزشهای تربیتی دقیق ببیند؛ چون جامعه پذیری و رفتارهای اجتماعی را از طریق تقلید و پیروی از شما در این دوره یاد میگیرد پس باید دراین دوره به او آموزشهای دقیق داد تا در دوره وزارت در کنار شما همان رفتارهای مناسب و هنجاری را در پیش گیرد. بنابراین والدین باید بكوشند رفتارهای پسندیده و فضایل اخلاقی را در خود پرورش و انجام دهند تا به اهمیت این مسئله پی ببرند كه از راه های پند و اندرز نمی توان صفات اخلاقی را در آن ها بوجود آورد .

اولین آموزشگاه اخلاق را خانه باید دانست زیرا كودك بر مبنای مشاهدات روزمره خویش پایه های اخلاقی خود را پی ریزی می كند . بر خود سخت نگیرید و خود را سرزنش نکنید. امام سجاد(ع) بر این باور است که تربیت کودک بسیار سخت و دشوار است. از این رو، پیش از آنکه دلت سخت گردد و عقلت سرگرم شود، به تربیت تو همت گماشتم. دل جوان، مانند زمین کشت نشده است، آنچه در آن افکنده شود، میپذیرد. به هر کس فرزندی داده شود، باید درگوش راست او اذان و درگوش چپ او اقامه بگوید؛ چرا که مایه ایمنی از شیطان رانده شده است.

همهی کارهای فرزند خود را انجام ندهید به او مسئولیت واگذار کنید چه در اجتماع و چه درخصوص کارهای شخصی و همینطور با الگوی مناسبی بودن در اجتماع رفتار درست و برقراری رابطه، بدست آوردن هویت و جایگاه اجتماعی را به او آموزش دهید. این بدان معناست كه كودك، پیش از نشستن در كلاس تربیت و تعلیم، باید نسیم خوش مهربانى و عطوفت را تجربه كند؛ اقلیم وجودش از بوى خوش مهربانى عطرآگین گردد و حتى آموزش نیز باید در پرتو مهربانى و عطوفت به انجام رسد.

4.از آنجا که متاسفانه داشتن فرزند کم در جامعه ما تبدیل به فرهنگ شده است؛ به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور، ایران اسلامی در زمینه کمی جمعیت با مشکلات زیادی روبرو شود. حال اینکه برای داشتن مردان موفق و اثرگذار باید از تربیت پسران شروع به کار کرد. 1. در مورد تعداد فرزند در روایات عددی مشخص نشده ولی جهت گیری کلی روایات معصومین(ع) به سمت فرزند زیاد داشتن می باشد.

از به زبان آوردن سخنان گرانبار یا استفاده از کلمات به عنوان سلاح خودداری کنید. از همین رهگذر، اسم «رب» در کتاب وحیانی قرآن در ساختار واژگانی و اسمی 960 بار و با پسوند «العالمین» 46 بار تکرار شده و در تمامی آن موارد، برای ستایش و توصیف پروردگار متعال به کار رفته و از اسماء حسنای اوست و چند بار نیز به عنوان صفت و کار ویژه انسانی آمده است. پس میتوان برداشت کرد که: این شش صفت شامل اصول اعتقادی و اخلاقی و برنامههای عملی میشود که در برنامههای اعتقادی به تمام پایههای اصلی اشاره شده است و نیز در برنامههای اخلاقی تکیه بر وفای به عهد و استقامت و پایداری شده است که ریشهی صفات عالی اخلاقی است و نیز برنامههای عملی آن تاکید بر انفاق و نماز و زکات که سمبلی از رابطهی خلق با خالق و خلق با خلق است.

در این معنای عام تربیت بر حسب غایت و متعلق خود شامل تربیت بدنی، علمی، اعتقادی، دینی، سیاسی، اخلاقی، ذهنی، اجتماعی، حرفه ای و صنفی (مانند تربیت مدیر، مربی، نظامی، صنعتگر) و.. باید پاسخ داد كه در محیط خانه ویا مدرسه بسیاری كودكان اعم از پسر و دختر دوست دارند در كنار والدین و مربیان خود به انجام كارها بپردازند و آمادگی انجام بسیاری از كارها را از خود نشان می دهند . چه کشتن دزدها یا بازی های دنبال کردن زامبی ها می تواند راه موثری برای درک درست و غلط برای پسر شما باشد. در این مقاله راه هایی که برای تربیت فرزند پسر وجود دارد را بررسی می کنیم.

بنابراین نباید گذاشت شخصیت کودک شکل گیرد و آن گاه اقدام به تربیت وتادیب کرد.این سادگی است که کودک را رها کنیم تا به حال خودش باشد و آن گاه پس از شکل گیری شخصیت اقدام به تربیت و تادیب کنیم. مورد بررسی قرار گرفته است که ما در ذیل فقط به مکاتب فلسفی و آن هم به خاطر تأثیر عمیقی که در تعلیم و تربیت گذاشته اشاره می کنیم.

برای مثال یکی این قوانین این میتواند باشدوسایل بازی بعد از بازی بایستی بصورت مرتب در جای خودش قرار گیرد و نمونه های از این دست که نظم کاری را در کودک افزایش میدهد. تربیت فرزند یکی از مهمترین وظایف پدر و مادر است و کتاب های روانشناسی کودک در این مسیر میتوانند مفید باشند. اكنون می خواهیم به طور خلاصه و مفید تربیت اسلامی و زوایای مورد توجه تربیت در اسلام را از دیدگاه قرآن و اسلام و علمای اسلامی با نظریه های مهم آن بیان كرده تا هر چه بهتر در این راستا موفق عمل نماییم .

اما در هر صورت از نظر محتوایی بسیار غنی و مفید است. بدین ترتیب، هر نوع از انواع وجودی که در جهان هست، اعم از انسان و غیر انسان، در پیدایش خود از این قوانین و اصول پیروی می کند. اگر سعی کنید کودکی را که حد و حدودها را جویا شده است، نادیده بگیرید و یا به سادگی ذهن او را منحرف کنید، او به رفتار نادرست خود ادامه خواهد داد و در اغلب موارد رفتار نادرستش را تکرار خواهد کرد تا بالاخره کسی جلوی او را بگیرد. بلکه با او قهرکن، ولی نه به مدت طولانی.

به نظر میرسد، الگوی مناسب در طراحی برنامة درسی تربیت اخلاقی، که با نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی سازگار باشد، رویکرد تلفیقی فطرتگراست. از دیگر مسائلی که مورد توجه بسیاری از اندیشمندان و مربیان دستاندرکار تدوین رویکردها و روشهای تربیت اخلاقی و ارزشی است، مسئله تبیین دقیق روشها و رویکردهای مناسب برای تربیت اخلاقی است و این تبیین نیز منوط به کیفیت پاسخی است که به پرسش از امکان تربیت اخلاقی داده میشود. یا اگر از دیدن آن خسته شدید می توانید سر فرصت مناسب تری مجدد به سراغ آن بروید و آن را با آرامش ببینید. اگرچه برخی از پدر و مادرها و یا مربیان موجب نابودی و از بین بردن فرزندان و شاگردان خود شدهاند.

5.روایات زیادی در متون دینی ما وجود دارد که بر رزاق بودن خداوند تاکید می کند، بنابراین مشکلات مادی نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای تعداد کم فرزندان باشد، البته به شرطی که علاوه بر توکل بر خداوند در حد توان خود برای برآورده کردن نیازهای مادی خانواده تلاش کنید. همه تلاش والدین و اولیای مربیان باید بر این قرار باشد که کودک را در دوره کودکی و نوجوانی به خوبی تربیت کنند. اگر خانواده و مربیان نتوانند در این جنبه درست و شایسته عمل كنند كودك نمی تواند در ارتباط با دیگران ابتكار و سازندگی داشته وبدون هیچ عكس العمل به جاو مستقل برخورد كند .

پرورش اخلاقی كودك در اثر تقلید و پیروی از رفتار دیگران به طور نامحسوس انجام می گیرد ، اسلام پدران و مادران را مسئول تربیت فرزندان خویش و از وظایف اساسی آن ها بر می شمرد . پدران و مادران باید توجه داشته باشند که انسان از نظر تجهیزات بدنی از همه حیوانات ناتوانتر است ولی بزرگترین سلاحی که انسان از آن برخوردار است و باید پدران و مادران آن را پرورده سازند نیروی تعقل و تفکر است روی این اصل وظیفه اساسی پدران و مادران و معلمان آشنا ساختن کودکان و دانشآموزان با تفکر صحیح است. این گونه مهرورزى، در از بین بردن اعتماد به نفس، استقلال شخصیت و کشاندن کودکان به بزهکارى، بسیار مؤثر است.

کتاب حاضر، پیاده شده سخنرانیهای سال 1364 حضرت آیة الله مظاهری در ماه مبارک رمضان است که در مسئله تعلیم و تربیت، دارای مطالبی گیرا و مؤثر میباشد. خدایا مرا بر تربیت، ادب آموزی و نیکی کردن به فرزندانم یاری فرما. از این رو وظیفه افرادی مانند شما که سعی می کنند زندگی خود را بر اساس فرهنگ اسلامی تنظیم کنند این است که علاوه بر اینکه در راه پیدا کردن دستورات اسلامی در زندگی خود تلاش می کنند و در این مسیر از هیچ چیزی واهمه ندارند، دیگران را نیز با دلیل و استدلال با فرهنگ اسلامی آشنا کنند و آنان را در زمینه به کار گیری فرهنگ اسلامی در جنبه های مختلف زندگی بویژه ازدیاد نسل تشویق کنند.

اگر درکودکی مسلط است و با طنازی و شیرین زبانی خود بر شما حکومت میکند. بر این اساس هدف پژوهش حاضر شناسایی مؤلفه های تربیت کودک بر اساس دیدگاه والدین ایرانی بود. این پژوهش با روش تحلیل و تفسیر آیات و روایات و دیدگاه علمای اخلاق درصدد بررسی هدف غایی تربیت از دیدگاه اسلامی است. برای تربیت نیاز نیست که از روشهای خشونت بار استفاده کرد زیرا این روش همواره نتیجه عکس میدهد، بلکه باید با روش محبت و تکریم و احترام به آنان، در تربیت و تادیب آن کوشید. و روش آن کیفی وبا استفاده ازمطالعه کتب مربوط به موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید