جزوه آموزش نجوم :: نجوم اسلامی

بعد نوشتم دکتر منصوری خدمات زیادی برای این کشور انجام داده است؛ انجمن فیزیک اگر الان وجود دارد، اگرچه قبل از انقلاب هم وجود داشت، اما احیا، توانمندسازی و گسترش آن به دست دکتر منصوری انجام گرفت و کارهای دیگری مثل مرکز نشر دانشگاهی، خدمات بزرگی است که توسط وی انجام شده است. قبل از آنکه نقایص دکتر منصوری را برای من بنویسی، روی کارهای ارزشمندی که انجام داده است، دست بگذار. گردآوری اطلاعات در رشته نجوم بر مبنای شناسایی تشعشات الکترومغناطیسی و تحلیل نور انجام می شود. در نجوم آماتوری شما ضرورتی ندارد که حتما پیشزمینهی تحصیلات آکادمی در زمینهی نجوم داشته باشید و الزاماً از راه ستارهشناسی امرار معاش نمیکنید.

فضای کلی رقابت به صورت یک سیر تاریخی در دنیای ستارهشناسی ایران کهن است. انجمن نجوم ایران مؤسسهای غیرانتفاعی است و به منظور افزایش و گسترش فعالیتهای مربوط به ستارهشناسی از جمله بهبود کیفیت آموزشی، توسعه تحقیقات، جلب همکاری و ایجاد هماهنگی بیشتر میان مراکز علمی و فنی تأسیس شده است. فکر تأسیس انجمن نجوم ایران در کمیته نجوم و اخترفیزیک انجمن فیزیک ایران شکل گرفت. صحبت از اینکه یکی از مفاخر و چهرههای ماندگار و بزرگ حوزه علم نجوم و اخترفیزیک کشور، از سوی استادی دیگر، دانشگری بیخبر خوانده میشود که در خصوص موضوعی تن به محملی شبه علم داده است!

به گزارش ایسنا، مطرح کردن این موضوع در میان گفتوگو با استادی فرهیخته و با سجایای اخلاقی فراوان که مورد احترام جامعه علمی کشور، فرهیختگان، اساتید، دانشجویان و عموم جامعه به ویژه مردم شهر زنجان است، بسیار سخت بود. به گزارش خبرنگار ایمنا، دکتر امیر محمد گمینی، روز جمعه ۲۳ خردادماه در سری برنامههای زنده اینترنتی “آسترومینار” مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به تاریخ علم نجوم، اظهار کرد: چنانچه بخواهیم مرزهای جغرافیایی ایران را از نظر ملیت مدنظر قرار دهیم، دقیق نیست و منظور ما از ایران بیشتر جغرافیای فرهنگی این سرزمین است که با زبان فارسی و زبانهای هم خانواده اشتراکات فرهنگی دارد.

کارگاههای آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار میشود. ثبت نام در مسابقه اسطرلاب رایگان است و پس از بررسی فرمهای دریافتی، پیامک تایید ثبت نام برای شما ارسال میشود. فراموش نکنیم گامهای ترویجی گسترده، همایشها و بعضاً شامگاههای رصدی رایگان و خدمات با هزینه ناچیز درانجمن نجوم آماتوری ایران نه تنها عامل رشدی برای جامعه در زمینه این دانش آسمانی شد بلکه گروههای بسیاری در این زمینه احساس انگیزه و ابراز وجود نموده و فعال شدن گروهها و پایگاههای اینترنتی بسیاری را پس از راه اندازی انجمن نجوم آماتوری ایران شاهد بودیم که به ترویج این دانش پرداختند.

وی افزود: منجمان آماتور باید با وجود وبگاه های زیادی که در دسترس است، آموزش ببینند و یاد بگیرند زیرا گاهی منجمان آماتور کشفهای مهم نجومی داشته اند، همچنان که با ابزار کوچک رصدی هم میتوان کارهای جدی رصدی انجام داد. در این سحابیها یک یا چندین ستاره بسیار داغ وجود دارد (از رده های طیفی O یا B) این ستاره های سوزان موجب تحریک گازها و درخشش سحابی میشوند. این کیهان شناس تاکید کرد: آینده نجوم آماتوری بسیار پر اهمیت تر از گذشته آن خواهد بود زیرا موارد مورد مطالعه در علوم نجوم به اندازهای زیاد است که منجمان دنیا هر تعدادی هم باشند، فرصت بررسی آنرا پیدا نمیکنند، ضمن اینکه تلسکوپ جدیدی که هفته آینده در مدار قرار خواهد گرفت، آن چنان داده تولید میکند که پردازش و ضبط این دادهها به تعداد بسیار زیادی نیروی منجم نیاز دارد.

مدت زمان حرکت وضعی زمین در هر دور چرخش کامل آن (360 درجه) 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است. این آزمون به صورت تشریحیه و حدود ۷تا ۱۰ سوالس ونزدیک ۴ ساعت ونیم وقت دارین پیداست که مرحله دوم المپیاد نجوم همونطور که ازشواهد پیداست(:دی) آزمون سختیه و اکثر کسانی هم که المپیاد می­خونن میخان که تو این مرحله به رستگاری برسن .و برای عبور از این مرحله تلاش می­کنند. مسابقه اسطرلاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان با تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی طراحی شده و هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است.

آیا ما به عنوان وارثان این دانشمندان توانایی احیای همان محاسبات را داریم؟ در دوره نجوم کروی آوااستار تمامی مباحث نجوم کروی لازم برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک ندریس میشود و سوالات مهم نیز برای تفهیم بهتر موضوعات به عنوان حل مثال مورد بررسی قرار میگیرد. اگر اشتباه نکنم حدود سال ۱۳۵۰ بود؛ به دانشگاه شیراز پیشنهاد کردم که اخترفیزیک را به اندازه کافی گسترش دادهایم. ولی اگر در آغاز سال دهم هستید کتاب مقدمهای بر اخترفیزیک نوین (این کتاب را ممکن است به اسم مادرن هم بشناسید) نوشتهی کرول، اولین و بهترین منبع برای یادگیری اخترفیزیک است.

برای یادگیری نجوم کروی باید هندسه فضایی و حس سهبعدیتان حسابی تقویت شود و این احتیاج به تمرین زیاد و یادگیری کامل این سرفصل دارد. برای یادگیری نجوم باید چندین و چند بار یک مطلب را بخوانید تا به درک عمیقی نسبت به آن برسید. وی درباره ضوابط شرکت در بخش عکس جشنواره ترویج نجوم ادیب عنوان کرد: عکس باید توسط خود عکاس و از سال ۱۳۹۹ تاکنون گرفته شده است و در صورت تشخیص هیئت داوران فایل اصلی در اختیار آنها گذاشته شود، پردازش عکسها مبتنی بر مسائل علمی و از پردازشهای اغراقآمیز به دور باشد و شناسنامه عکس شامل زمان و محل عکاسی، نام اجرام، نام و نوع ابزار عکاسی، تعداد فریمها و نام نرمافزارهای پردازش عکس نیز ذکر شود.

واژه زیج از فارسی به عربی وارد شده است. ریشه این کلمه در فارسی زیک به معنی تار یا رشته، به ویژه زه کمان است. برای دانلود مستند راهنمای سفر به سیارات A Traveler’s Guide to the Planets با دوبله فارسی اینجا کلیک کنید. در اواخر دوره ساسانی زیجی به نام شهریار یا شاه در ایران تالیف شده بود. پدرش شعرباف (نساج) و از خانوادههای اصیل یزدی بود که به مشهد مهاجرت کرده بودند.

این انجمن در تاریخ 9/3/1375 و با شماره 9226 به ثبت رسیده است و عضو پیوسته شورای انجمنهای علمی ایران میباشد. این رویداد جهانی در فاصله بین نیمه آوریل و نیمه ماه مه هنگامی که ماه در حالت تربیع قرار دارد برگزار میشود. این جابجایی زمین در مقابل ستاره ها که در فاصله بسیار دوری از زمین هستند بی تاثیر بوده و لی در مقابل خورشید که نسبت به ستاره فاصله اش با زمین بسیار کمتر است ؛ تاثیر زیادی دارد . ستارگان در فضا حرکت میکنند ، ولی به علت فاصله زیاد از زمین ظاهرا ثابت به نظر میرسند.

نصف النهار گرینویچ در کنفرانسی با شرکت 26 کشور در اول اکتبر 1884 در واشنگتن به عنوان مبداء طول جغرافیایی انتخاب شد. اونها رو به دقت انتخاب می کنیم تا لذت آموزش ستاره شناسی رو برای نجوم آموران دو چندان کنیم. در حالیکه دکتر حبیب خسروشاهی، مجری طرح رصدخانه ملی با تأکید بر اینکه برای برگزاری این مراسم، واژه مناسبی انتخاب نشده است، برگزاری این آیین در روز ۷ تیرماه را با عنوان جشنی برای طرح کلانی که با حمایتهای دولتی به مرحله بعد، یعنی لایه نشانی شیشه تلسکوپ رسیده است، یاد میکند. این جدول ها همراه با توضیحات نجومی و روش های محاسباتی بعدها از مهم ترین کتاب های پایه در نجوم دوره اسلامی به حساب می آمدند.

بعدها این معنی تعمیم یافته و برای مجموعه رشته های موازی که تارهای نزدیک به هم در یک جدول نجومی و مجموعه تارهایی که در بافندگی کشیده می شود، این واژه برای مجموعه جدول های نجومی دوره اسلامی نیز به کار رفته است. او پس از بازگشت به ایران در سال 1358 با مرتبه استادیاری به عضویت دانشکده علوم درآمد و از آن پس در دانشگاه فردوسی مشهد به تدریس و پژوهش در حوزه فیزیک و نجوم پرداخت. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، محمدتقی عدالتی شعرباف، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، ستارهشناس و محقق برجسته نجوم و اخترفیزیک 31 تیرماه سال 1324 در شهر مشهد به دنیا آمد.

او پس از گذراندن تحصیلات دوره ابتدایی در دبستان طوسی و دوره متوسطه در دبیرستان پریزاد مشهد و اخذ دیپلم و سپس گذراندن دوره سپاه دانش در یکی از روستاهای قوچان، در سال 1347 وارد مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد شد و در سال 1350 پس از اخذ مدرک لیسانس، با سمت کارشناس آزمایشگاه فیزیک، در دانشکده علوم مشهد شروع به کار کرد. ورود شما را به بخش تجهیزات این پایگاه اینترنتی که در نوع خود از اولین ها(آغاز فعالیت پیش از دهه 8خورشیدی) محسوب می شود خیر مقدم عرض می نماییم. بد نیست تاکید نماییم که بجای مانور بر روی محصولات مختلف که خصیصه حرکتهای صرفاً تجاری است و سر در گمی مخاطبان را در پی دارد، ابزارها و قطعات جانبی مختلف این سایت در 3 گروه تجهیزات با قمیت ارزان، قیمت متوسط و قیمت بالا، امکانات نجومی و ابزارهای جانبی کلیه کشورهای سازنده اعم از امریکا، اروپا، ژاپن و چین طبق بندی شده است.

از اینکه بجز بخش تجهیزات با توجه به فعالیتهای گسترده انجمن در سایر فعالیتها و از سوی دیگر عدم نگاه تجاری به این بخش تعدد محصولات نداشته و اعلام قیمتها را بدلیل ضرورت ایجاد ارتباط با این بخش در انجمن و دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر، در سایت منعکس ننموده ایم از شما پوزش می خواهیم. رصد سیاره مشتری که در این زمان آغاز شده بوددر هنگام پادشاهی داریوش بزرگ نیز ادامه یافت و حاصل آن تدوین نظریه حرکت سیاره مشتری بود، هم چنین روش کسبیه گیری برای ایجاد نظم در تقویم قمری در این دوره ایجاد شد. تصاویر چشم نواز این ویژه نامه، جلوههایی از آسمان شب بر فراز یادمانهای باستانی، مناظر طبیعی و پدیدههای آسمان شب ایران را نشان میدهد و حاصل کوشش عکاسان آسمان شب است که در ژرفای تاریکی، به بیانتهایی آسمان چشم دوختهاند.

اصفهان – جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب یادمان زندهیاد پروفسور احمد کیاستپور با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد. سپس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته نجوم و اختر فیزیک به دانشگاه منچستر انگلستان رفت و در سال 1357 از رساله خود با عنوان «تعیین عناصر هندسی و فیزیک ستارگان دوتایی» دفاع کرد و به کسب درجه Ph.D نایل آمد. در آن سال تیم ایران موفق به کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز شد.

دیدگاهتان را بنویسید