جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس – ❤️ پست روزانه

همان روز (چهارم بهمن ماه) نیز حسین امیرعبداللهیان در همایش ملی ایران و همسایگان در مرکز مطالعات سیاسی و بینالمللی گفت: این روزها اتفاقی بین یمن و یکی دیگر از همسایگان در حال وقوع است. یک روز بعد (پنجم بهمن ماه) «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی و «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن به صورت ویدئو کنفرانس، آخرین تحولات یمن را بررسی کردند. آیا تعیین تکلیف مآرب سرنوشت جنگ یمن را رقم خواهد زد؟ یکی از اصلیترین مباحث فعلی از منظر حقوق بینالملل این است که آیا کشورهای دیگر طالبان را مورد شناسایی بینالمللی قرار میدهند؟ شكلگیری مجدد نیروهای ارتش افغانستان و بازگشت برخی از بازماندگان نیروی هوایی ارتش میتواند برتری را در مقابل طالبان افزایش دهد. دو فروند هواپیمای «اف-۴» نیروی هوایی ایران به ناو «وین رایت» نزدیک شده، که با پرتاب چند فروند «موشک استاندارد» از منطقه خارج شدند. بعد از این درگیری گسترده ، امریکا پروازهای تجسسی خود را بر فراز شهرهای جنوبی ایران از سرگرفت و ناو وینسنس را وارد خلیج فارس کرد. حمله اعراب به ایران منجر به شکست ارتش ساسانیان شد و ایرانی ها نابودی کشورشان را در ابعادی گسترده تجربه کردند.

چقدر صلح به این بوم نزدیک و چقدر ممکن است درگیریهای داخلی ادامه پیدا کند و جنگ داخلی در این سرزمین دامن بگستراند؟ افزایش اعتراضهای مدنی در كنار تداوم درگیریهای نظامی میتواند سبب تحریك مخالفان به مقابله بیشتر با طالبان و تشدید جنگ داخلی شود. در صورت تداوم جنگ میان طالبان و جبهه مقاومت ملی، گروههای پیکارجویی مانند داعش و القاعده نیز وارد معرکه خواهند شد. و از همه مهم تر فضا برای شکل گیری گروه های شبه داعش یا داعش های جدید در افغانستان مساعدتر خواهد شد با توجه به اینکه عملا جنگ داخلی در افغانستان و دو پاره شدن و تجزیه شدن این کشور بهترین فضا است برای گروه های سلفی و تکفیری رانده شده از سوریه که به نوعی افغانستان را محل فعالیت خودشان بکنند. بعد از پیام احمد مسعود و فراخوان برای «قیام عمومی» مردم، تمایل به مقاومت در بخشی از مردم افغانستان به وجود آمده است.

اینها را با فرزاد رمضانیبونش، تحلیلگر مسائل منطقه که روی افغانستان متمرکز است، در میان گذاشتیم. اعراب نیز برای مهار انقلاب اسلامی و گسترش میانه روی در منطقه به عراق نیاز داشتند. این کشور از مهر 1359/ سپتامبر 1980 تا اواخر 1361/ اوایل 1983، 6ر5 میلیارد دلار اسلحه و 7ر4 میلیارد دلار کالای غیرنظامی به دولت عراق فروخت که از کل این مبلغ (3ر10 میلیارد دلار)، حداقل هفت میلیارد دلار آن به صورت وام بود و همین بدهی عراق به فرانسه سبب شد تا حمایتهای فرانسه برای جلوگیری از سقوط صدام افزایش یابد (خالوزاده، ص 468ـ 469؛ پارسادوست، 1371 ش، ص 503 ـ504). به علاوه ، بیم آن می رفت که افزایش قدرت ایران ، زمینه های نفوذ مبانی فکری آن را در میان مسلمانان جمهوریهای شوروی تقویت کند، که به زیان وحدت سیاسی اتحاد شوروی بود (پارسادوست ، ۱۳۷۱ش ، ص ۴۹۱ـ ۴۹۲؛ نیز رجوع کنید به مجدی حماد، ص ۸۸ ـ ۹۲). این منشور از همه اعراب می خواست برای حل و فصل منازعات خود از اعمال زور اجتناب کنند و همین امر خود به خود تغییر عمده لحن شدید پیشین بغداد را در پی داشت. برخی گمانه زنی می کنند که ایران می تواند در تشدید تنش های متحدان حوثی آنها نقش داشته باشد.

موفقیت در این عملیات ، فرماندهان ارتش و سپاه را ترغیب کرد تا عملیات دیگری اجرا کنند. همچنین احمد مسعود، با یادآوری جنبش اتحاد شمال در پنجشیر، تقاضای کمکهای بینالمللی کرده است. در پی پیشروی برقآسای طالبان در افغانستان و سقوط کابل، جبههای از مقاومت در برابر طالبان در دره پنجشیر در شمال شرقی کابل شکل گرفت که احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود به چهره اصلی آن تبدیل شد. بنا بر مصاحبه یاسین ضیا، رئیس ستاد پیشین ارتش افغانستان، با شبكه افغانستاناینترنشنال غلبه طالبان یك شکست نظامی نبود، اما در درجه اول ریشه در شکست سیاسی و خیانت سیاستمداران داشت. شکست در افغانستان عامل اصلی فروپاشی پیمان ورشو و در نهایت اتحاد جمهوری های سوسیالیستی شوروی بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آن را “بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن” نامید. در این بین با حمایت شخصیتهایی مانند حزب جمعیت اسلامی، صلاحالدین ربانی، عبدالرشید دوستم، عطامحمد نور و شورای مردم شمالی، مخالفان ممکن است بتوانند دوباره نیرو بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید