جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس – ❤️ پست روزانه

هنر این است که آقای صالحی با آقای ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، مذاکره کند و قسمتهایی از برنامه هستهای ایران را که ناکارآمد و ازکارافتاده و از رده خارج است و میخواهند تعطیل کنند، با بندبازی به آمریکا بفروشد و بگوید ما به خاطر شما کوتاه میآییم و تعطیل میکنیم و در ازایش به ما امتیاز بدهید. یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت، تا این لحظه خطوط قرمز در مذاکرات وین کاملا حفظ شده و در آستانه تسلیم آمریکا و اروپا هستیم.جواد کریمی قدوسی در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به مذاکرات وین نوشت:«در موضوع ⁧‫مذاکرات وین‬⁩ با هدف لغو تحریمها باید توجه داشت که امروز نه آقای رییسی، آقای روحانی است و نه آقای امیر عبداللهیان، آقای ظریف و نه آقای باقری، آقای عراقچی و نه آقای قالیباف، آقای لاریجانی است و تا این لحظه نیز خطوط قرمز کاملا حفظ شده و در آستانه تسلیم آمریکا و اروپا هستیم.»مذاکرات احیای برجام از یازده ماه پیش آغاز و پس از یک وقفه کوتاه از آذرماه دوباره از سر گرفته شد. به همین دلیل تا به امروز این اختلافات همچنان ادامه دارد.

تحرکات دیپلماتیک ایالات متحده و سازمان ملل متحد نتوانست دو طرف را به مذاکره بکشاند، زیرا حوثی ها به حملات خود به مارب ادامه دادند. آنها همچنین دو کارمند سازمان ملل را که برای دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد و یونسکو کار می کردند، را بازداشت کردند. این ملاحظات روی هم رفته، او و حامیانش را به این نتیجه رساند که قدرت عراق به شدت افزایش یافته است. رئیسجمهور آمریکا نیز علیرغم تصمیم خود برای خروج نیروهایش از سوریه اعلام کرده واشنگتن علاقمند است حفاظت از نفت سوریه را برعهده بگیرد و باید مراقب نفت این کشور خاورمیانهای بود.در این میان، وزارت دفاع روسیه ارتش آمریکا را به کمک در عملیات قاچاق نفت سوریه به خارج از این کشور متهم کرده و با انتشار عکسهای ماهوارهای از میادین نفتی که تحت کنترل آمریکاست این موضوع را اثبات نموده است. وزیر خارجه ایران نیز با تأکید بر اینکه مذاکرات مستقیم پس از اعلام آتش بس آغاز شود، با پیشنهاد عراق موافقت کرد و مقرر شد دبیر کل سازمان ملل در گزارشی به اعضای شورای امنیت ، زمان برقراری آتش بس را اعلام کند. دیگر کشورهای عربی منطقه نیز از انقلاب ایران می ترسیدند ولی ابزارهای لازم برای مقابله با آن را نداشتند؛ اما عراق این توانایی را داشت و با تعدیل افراطی گری خود، از انزوای سیاسی خارج شده بود.

حوثی ها در جبهه های دیگر نیز موضع تندی اتخاذ کرده اند. با توجه به اینکه پاکستانیها اساسا با دیده شک و تردید به این طرح مینگرند، ترکیه میتواند از دوستیاش با پاکستان استفاده کرده و روابط خود با واشنگتن را سر و سامان دهد. در حال حاضر، ایرانی ها اقدامات خود را به گشت زدن در نزدیکی کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده با قایق های کوچک و مسلح به اسلحه های سبک محدود کرده اند، اما اگر این قایق های تندرو از سوی آمریکایی ها هدف گرفته شوند، این احتمال وجود دارد که ایران با نیرویی بسیار قدرتمندتر و با استفاده از قایق های سریع السیر مسلح به موشک های ضد کشتی پاسخ دهد. نیروهای ایران ، منطقه ابوالخَصیب در جنوب شلمچه را برای اجرای عملیات انتخاب کردند تا از تجربه سه ساله عملیات آبی ـ خاکی سپاه پاسداران در جنوب استفاده شود و شبه جزیره فاو به طور کامل از اشغال عراق آزاد شود، همچنین راه دریایی عراق از خور عبداللّه مسدود و بصره از جنوب محاصره گردد (همان ، ص ۲۳۱؛ محسن رشید، ص ۶۸). سرهنگ مک ماهون یکسوم حقابه هیرمند را به ایران داد و دوسوم آن را حق افغانستان دانست. در این میان از منازعات مربوط به ٢رود هریرود و هیرمند بیش از بقیه توجه کارشناسان بینالمللی را به خود جلب کرده است.

علاء الحضرمی که در بحرین اقامت داشت و خود را از سعد پسر ابی وقاص کمتر نمی دانست بدون اجازهٔ خلیفهٔ مسلمین عمر، از خلیج فارس عبور کرده وارد خاک ایران شد. این منطقه در آینده ای که آمریکا برای خودش ترسیم کرده نجات دهنده اقتصاد غرب هست الان فقط ایران مشکل منطقه است. با این همه، حالا که «جهان غرب» خیز بلندی برداشته تا اقتصاد روسیه را به منزویترین اقتصاد جهان بدل کند، ترکیه، مصر و حتی رژیم اسرائیل (که هر سه روابط خوبی هم با روسیه دارند) هم خیز برداشته اند تا جایِ گاز روسیه در اروپا را پر کنند. ایران بیشترین رابطه تجاری رو در دنیا با امارات داره با بزرگ کردن اختلافات این دست کشوری که ضرر اقتصادی میکنه ایران هست. تاکتیک ویژه این عملیات ، عبور از منطقه تپه های رَمْلی بود که در نتیجه آن شهر بستان از دست نیروهای عراقی خارج شد ( ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس ، ج۲، ص ۲۱۶ـ۲۱۷؛ درودیان ، ۱۳۸۰ ش ب ، ص ۷۴ـ۸۰). جبر تاریخی ناشی از تنهایی استراتژیک و موقعیت ویژه ژئوپلتیک، ایران را به سمت پیگیری یک سیاست مستقل و متوازن سوق میدهد. افغانستان بر این باور است که از طریق کنترل آبهای خروجیاش به سمت ایران قادر است رفتار و تصمیمات سیاسی ایران در زمینه فروش نفت ارزان و پذیرش مهاجران را کنترل کند.

دیدگاهتان را بنویسید