جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس

همزمان با حمله روسیه به خاک اوکراین و تحولات شرق اروپا، برخی در داخل کشور خواستار محکوم کردن اقدام نظامی روسیه و حمایت جمهوری اسلامی از اوکراین شدند، فارغ از اینکه منطقه درگیری خارج از غرب آسیاست و طرفین درگیر نیز هیچکدام متحد جمهوری اسلامی نیستند، اما بار دیگر نشان داد که همچنان برخی بهرغم شعارهای صلحطلبانهای که سر میدهند از انداختن کشور به دام جنگ ابایی ندارند. نیروهای ایران با آگاهی از جهت پیشروی آنان در منطقه حسن آباد، روی ارتفاعات چهارزِبَر خط دفاعی تشکیل دادند و با نیروهای مهاجم ، که حدود دو هزار نفر بودند، درگیر شدند (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی . موقعیت صدام در میان مردم عراق، به ویژه مسئولان حزب بعث، متزلزل شد، کشورهای عربی کمک مالی خود را برای مدتی به عراق متوقف ساختند و از اواسط 1361 ش نشانههای بحران اقتصادی در این کشور، بهطور جدّی بروز کرد (رجوع کنید به نصراوی، ص 23؛ پارسادوست، 1371ش، ص486)، نگرانیهایی در سطح بینالمللی و به ویژه در کشورهای منطقه پدید آمد، بیم سرنگونی دولت عراق و برقراری حکومتی از نوع حکومت ایران و مورد تأیید آن، برای دولت امریکا خوشایند نبود و بهویژه قدرت سیاسی زمامداران کشورهای عربی حاشیه خلیجفارس را، که عموماً در ارتباط نزدیک با امریکا بودند، به شدت دچار مخاطره میکرد.

به گفته او، در ۷۲ ساعت گذشته ۳۰۰ عضو گروه طالبان در درگیریها کشته و زخمی شدهاند. در همین حال فرمانده پلیس ولایت هرات اعلام کرده که عبدالرحمن رحمانی، معاون ارشد امور امنیتی وزارت کشور افغانستان با ۳۰۰ سرباز تازه نفس به ولایت هرات رسیده است. در کنار فعالیت مستقیم کارخانجات جنگ افزار سازی وابسته به دولتها، مؤسسات خصوصی مختلف نیز در این راستا صرفاً جهت کسب درآمد هرچه بیشتر وارد معرکه شده و بدون توجه به قوانین داخلی هر کشور در مورد منع صدور ساز و برگ نظامی به کشورهای درگیر جنگ و حتی قوانین و کنوانسیونهای بینالمللی ناظر بر جلوگیری از تولید و فروش سلاحهای غیر متعارف، عراق را به صورت یک زراد خانه عظیم درآوردند. فرودگاه قندهار نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سقوط دومین شهر بزرگ افغانستان دارد. ، “حداقل تماس سیاسی”، “کشمکش پرستیژ”، “فرهنگ استراتژیک” مانند غرور ملی، تهور و بی مبالاتی و همچنین “تلافی به هدف کنترل نتایج منازعه در نقطه غیر”، از مهمترین عواملی است که رهبران را در معرض بدخوانی نیت های یکدیگر قرار می دهد. حمله راکتی به فرودگاه استراتژیک قندهار پروازهای این فرودگاه را متوقف کرده است. با وجود اینکه دولت افغانستان می گوید در لشکرگاه اوضاع را تحت کنترل دارد اما طالبان مدعی پیشروی شده است.

هیچ واحد نظامی عمده ای در طول حدود هشتصد کیلومتر جبهه ای که عراق تجاوز کرد، مستقر نبود و واحدهای توپخانه ارتش ، تیپهای زرهی و بالگردهای تهاجمی در مناطق مرزی نبودند. او به طرز ناجوانمردانه ای مورد اهانت قرار گرفت و بعد از مثله شدن به قتل رسید. حضور و نقش آفرینی ایران در چنین برههای به عنوان یکی از اصلی­ترین دارندگان منابع گازی در جهان می­تواند در راستای منافع ملی، قدرت چانه­زنی ایران در جهان بالا برده و حتی آغاز راهی برای رساندن گاز ایران به اروپا، اهرمی برای کاستن از فشار غرب، عامل متوازن­ساز قدرت به نفع تهران و برجسته کننده نقش ایران به عنوان تامین کننده انرژی اروپا باشد. این شهر تاریخی که در مرز ایران قرار دارد حالا در آستانه سقوط به دست نیروهای طالبان است. روز گذشته طالبان اعلام کرد که شهر لشکرگاه در این ولایت را به تصرف خود در آورده است اما امروز مقامهای نظامی افغانستان میگویند موفق شدهاند نیروهای طالبان را از شهر لشکرگاه، مرکز استان هلمند عقب برانند.

پس از حملات امریکا به سکوهای رشادت و رسالت در ۲۷ مهر ۱۳۶۶/ ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ و به سکوهای سلمان و نصر در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷/ ۱۸ آوریل ۱۹۸۸ و تصرف فاو از طرف عراق که در آن به میزان وسیع از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد، عراق با روحیه تازه ای که از حمایت مؤثر امریکا و نیز پیروزی فاو به دست آورده بود، حمله با سلاحهای شیمیایی را ادامه داد و توانست کلیه اراضی تصرف شده را از ایران پس بگیرد(موسی زاده ، ص ۵۲۵؛ تریپ ، ص ۲۴۷ـ ۲۴۸). امروز هم وزارت دفاع افغانستان نیروهای ویژه ای به این شهر اعزام کرد. بنابراین خروج آنها به اقتصاد ضربه ای وارد نخواهد کرد و برعکس اقتصاد به سمت بومی گرایی و خودکفایی حرکت خواهد کرد. دیروز نیروهای وابسته به محمداسماعیل خان از رهبران سابق جهادی در برابر طالبان مقاومت کرده و آنها مجبور به عقب نشینی کردند. جنگ در افغانستان به دروازهای شهر تاریخی هرات رسیده است. هرات سومین شهر پر جمعیت افغانستان پس از کابل و قندهار است. در اخرین تحولات روز گذشته شهرستان های کرخ و گذره در نزدیکی شهر هرات یکبار دیگر بین طالبها و نیروی امنیتی افغانستان دست بدست شده و طالبان به حومه شهر هرات نیز رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید