جنگ ایران و اعراب : از قادسیه تا نهاوند

حمایت از مقاومت، تضمینی برای حمایت از کشور در برابر اسرائیل است. وتویی که برای ورود شما به دولت لبنان گذاشتهایم بر میداریم و حتی سلاحتان هم حفظ شود، جز موشک. رودی که سرزمین دو یا چند کشور را جدا میسازد. دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی از طریق عادی سازی قصد دارد بر فلسطین مسلط شود و از راهکار دو دولتی عبور کند، گفت: «هدف اصلی از عادیسازی این است که ملت فلسطین ناامید شده و احساس شکست کنند. اگر این موشکها به صورت همزمان شلیک شوند میتوانند تجهیزات دفاعی ناوهای جنگی آمریکا، از جمله ناوهای هواپیمابر، را اگر بیش از اندازه نزدیک شده باشند، از کار بیندازند. در آن زمان عموماً اعتقاد بر این بود که ایران گوی پیروزی را از دشمن ربوده و نیروهای نظامی آن احتمالاً قوی ترین نیرو در منطقه است ؛ بنابراین ، با حمایت از صلح می تواند وجهه خود را نزد کشورهای منطقه و جامعه بین المللی بهبود بخشد و خود را به عنوان قدرت برتر منطقه مطرح کند (رجوع کنید به سیک ، ص ۲۳۶ـ۲۳۷).در مقابل ، استدلال شده که این احتمالات و اظهارنظرها با رویکردی سیاسی ـ مدیریتی و متأثر از نتایج ، مطرح شده است ، نه با رویکردی دفاعی ـ استراتژیک و بر اساس شرایط ؛ حال آنکه به دلیل طولانی شدن جنگ و گسترش دامنه آن و مهمتر از همه تحقق نیافتن تمامی اهداف موردنظر پس از استرداد خرمشهر، باید از نظر دفاعی ـ استراتژیک به بررسی ابعاد جنگ پرداخت .

بحران آغاز شده در اوکراین، قیمت نفت و گاز را صعودی کرده است از سوی دیگر و با توجه به اینکه عمده گاز مورد استفاده اروپا از سوی روسیه تامین می­شود، تداوم این بحران اروپا را درگیر معضل تازه­ای از انرژی خواهد کرد. حکومت بغداد اعلام کرد که دلیل اصلی الغای قرارداد 1975 الجزایر، بیشتر مداخله تهران در امور داخلی عراق است نه مسائل ارضی مورد مناقشه؛ اما صدام با وجود تأکید بر مسأله عدم مداخله ایران در امور داخلی کشورش، ادعا می کرد که مطالبات ارضی عراق، زمینه پایان مخاصمات را فراهم می کند و این در حالی بود که نیروهایش در عمق خاک ایران در استان خوزستان مستقر شده بودند. سفیر افغانستان در تهران گفت: یکی از اهدافی که مهاجران ما به ایران میآیند این است که به کشور سومی بروند و طی دو سال اخیر موجی از مهاجرت به سوی اروپا به وجود آمده و جمع قابل ملاحظهای از مهاجرین ما از ایران راهی کشورهای اروپایی شدند.

اما پیامدهای اقتصادی جنگ اوکراین کشورهای اروپایی را نیز میتواند بهشدت درگیر کند. اما در مقابل دو چیز میخواهیم از شما. ناوچه سهند چند موشک به هواپیماهای «اینترودر» شلیک کرد که هواپیماها با دو موشک «هارپون» و چهار «بمب هدایت لیزری» اسکیپر پاسخ گفتند؛ ناوشکن «جوزف استراس» هم یک موشک هارپون شلیک کرد. در تابستان1980، با بروز درگیری های مرزی، دامنه ی تخاصم بین دو کشور گسترش یافت. این در حالی است که اگر در روزهای آینده دسترسی روسیه به شبکه بینالمللی «سوئیفت» هم قطع شود، روسها از مدتها پیش آماده بودهاند که با مسیرهای جایگزین، این مشکل را برای مدتی پوشش بدهند. همچنین این حمله سبب میشود تا رسانههای مختلف جهان از جمله سیانان و فاکسنیوز به بازتاب آن بپردازند. با سقوط قیمت نفت ایران بر شکست می¬شود و ماشین جنگی آن از کار می¬افتد. اما نعمان توی ذوقار شکست خورد و کم کم رفتیم سراغ جنگ زنجیر اولین جنگ رسمی ایران و اعراب و بعد جنگ پل و حاشیه هاش رو گفتیم حالا بعد از جنگ پل، نوبت جنگ قادسیه هست این جنگ خیلی مشهوره در این جنگ مدائن توسط مسلمون ها فتح شد، با سوال دات آی آر همراه باشید تا شرح جنگ قادسیه ،جنگ جلولاء و جنگ نهاوند رو بررسی کنیم.

بعد از خروج آمریکا، این ایران و پاکستان خواهند بود که برای شکل دادن به افغانستان تحت کنترل طالبان با یکدیگر رقابت خواهند کرد. امام خمینی(ره) آمد و همراه او مردم انقلابی ایران بودند، اینگونه انقلاب اسلامی ایران آمد و این نظام را سرنگون کرد و این مزدور و ۶۰ هزار مستشار را بیرون کرد، یعنی نه فقط شاه و نظام ساقط بکند و مستشاران آمریکایی را نگه دارد؛ خیر آمریکا و اسرائیل با شاه از ایران خارج شدند و برای همین انقلاب اسلامی روابط با اسرائیل را قطع کرد و سفارت اسرائیل را تعطیل کرد و تحویل سازمان آزادیبخش فلسطین داد. تا زمانی که اراده مردمی در ایران این گونه باشد، این آزادی نیز ادامه خواهد داشت». نصرالله همچنین به مسئله تصمیم سعد الحریری گریزی زد و تأکید کرد: «تصمیم تأسفبرانگیری بود، ولی تماس و همکاری با جریان المستقبل ادامه خواهد داشت. اسرائیلیها به خوبی این مسئله را میدانند؛ به همین دلیل، بسیاری از سران نظامی و امنیتی آنان، مخالف عملیات نظامی هستند». لذا شعار ما این است که حمایت میکنیم و میسازیم». برای ما مهم است که دوستان مقاومت در پارلمان زیاد باشند».

دیدگاهتان را بنویسید