خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

بطور عام تر، اگر یک کشور تصور کند که چون رابطه ای میان یک تحرک نظامی و انگیزه های سیاسی در کشور رقیب وجود دارد، پاسخ به انگیزه های تصور شده رقیب، مبنای واکنش نظامی قرار می گیرد. تصور بریتانیا این بود که به مرور نیروهایش را از خلیج فارس خارج میکند و این 10 شیخنشین بهعنوان یک دولت متحد با هم باقی بمانند. ابوالفتح: در ابتدا باید گفت که ما یعنی ایران از این بحران استقبال نکردیم و دخالتی هم نداشته ایم. در جبهه سیاسی هیأتهای بسیاری را روانه کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی کردند و در این مأموریتها تلاش داشتند تا اهداف و مقاصد خود در تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران را، نزد جهانیان توجیه نمایند. البته در کنار این جاهطلبی، صدام انگیزههای جداگانهای نیز برای جنگ داشت: صدام از تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر جمعیت 60 درصدی شیعیان عراق نگران بود؛ صدام همانگونه که خود و دولتمردانش به دفعات اعلام کردند از پیمان الجزیره ناراضی بوده و در پی فرصتی برای لغو آن و حل یکسره اختلافات مرزی دو کشور مطابق میل خود بود؛ صدام ـ بعدها از زبان سیاستمداران عراقی و غیر عراقی منتشر شد ـ مایل بود در برنامه نابودی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران و از بین بردن خطرتفکر اسلامی برای استعمارگران، در منطقه پیشقدم شود تا بتواند حمایت دولتهایی را که با پیروزی انقلاب اسلامی منافعشان خطر افتاده، جلب کند و خود رهبری جهان عرب را به دست گیرد.

البته تجهیزات تجسس آمریکا از جمله پهپاد هاک آر کیو-4 می توانند بدون وارد شدن به داخل خاک ایران عملیات شناسایی را انجام دهند. اما این گفتنش از انجامش دشوارتر است و البته زمانبر تر. ممکن است یک حمله ساختگی علیه پرسنل یا نیروهای آمریکایی در خلیج فارس، عراق، سوریه، پایگاههای آمریکا در کشورهای حاشیه خلیج فارس، یا علیه نیروهای متحد آمریکا در منطقه یا هر نقطه دیگری از جهان اتفاق بیفتد و آمریکا این حمله را به گردن ایران بیندازد. نیروهای ایران بلافاصله عملیات کربلای 1 را، برای پسگرفتن مهران، آغاز کردند و با حمله به مواضع عراق از طریق بلندیهای مشرف به مهران، به سرعت این شهر را آزاد ساختند (کردزمن و واگنر، ج 2، ص 228). اقدام نظامی دیگری نیز به فرماندهی سپاه پاسداران صورت گرفت، با نام عملیات کربلای 3 (زمستان 1365)، که به تصرف اسکله العُمیه در شمال خلیجفارس انجامید ( روزشمار جنگ ایران و عراق ، کتاب 43، ص640ـ 652؛ اردستانی، 1379 ش، ص 222؛ ابوغزاله، ص 184ـ185). پیش از آن، عملیات کربلای 2 (شهریور 1365) با هدف ترمیم خطوط پدافندی در منطقه حاجعمران اجرا شده بود (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران سیاسی، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را تهاجمی فرا منطقهای و برخاسته از اراده برون مرزی میشمارند. اینها تجربههایی است که ما از کودکی شاهد بودهایم و پیامدهای جنگ به همین دلیل تبدیل به دغدغه اصلی اکثر فیلمسازان جنوبی شده است. این فیلمساز جنوبی درباره تأثیر شناخت خود از منطقه محل زندگیاش بر فیلمسازی خود گفت: طبیعی است که من بهعنوان یک فرد خوزستانی، تجربه جنگ را همواره در زندگی خود داشتهام. فرطوسی ادامه داد: تجربه مشابه فیلم «آتابای» و استقبال از آن در مناطق ترکنشین هم نشان داد در مناطقی که توقع نداریم و معمولاً هم مردم کمتر به سینما میروند، امکان دعوت به سینما وجود دارد. فرطوسی درباره دلایل اکران این فیلم در گروه «هنروتجربه» هم گفت: طبیعی است که هر فیلمسازی علاقه دارد تعداد سالنهای بیشتری در اختیار داشته باشد تا مخاطبان بیشتری به تماشای فیلمش بنشینند اما در عین حال گروه «هنروتجربه» با توجه به سابقه و اعتباری که برای خود ساخته است و مخاطبش میداند قرار است به تماشای فیلمی متفاوت بنشیند که آلترناتیو سینمای رایج در اکران است، برای فیلم ما مزایایی هم به همراه داشت. ابوالفتح: در این رابطه باید گفت، دو بازیگر مهم در منطقه خاورمیانه یعنی ترکیه و اسرائیل هستند که روابط گسترده ای با واشنگتن دارند که هرچه روابط بین روسیه و آمریکا پرتنش تر شود، آنکارا و تل آویو اجبار بیشتری برای پیروی از سیاست های واشنگتن و دوری از روسیه خواهند داشت و قدرت مانور ترکیه و روسیه در منطقه کاهش پیدا می کند و فضای مانور بیشتری به ایران خواهد داد.

وی میبایست اهمیت و مشخصههای راهبرد آتی رابطه دو کشور را که قرار بود در چهارچوب عهدنامة مفصل تدوین شود، به دقت ارزیابی کند (نک. امریکا به رغم نظام و سیستم اطلاعاتیاش، همچنین حضور طولانی مدت در جامعه ایران، فاقد اطلاعات واقعی بود و توان تبیین صحیح این اطلاعات را نیز نداشت. همچنین وقتی از نظر پیشرفت به ایران مینگریم، بین ایران در زمان شاه در سالهای ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ایران امروز در حوزههای علوم، تکنولوژی، دانشگاهها (تعداد دانشجویان در داخل و خارج و در تخصصهای علمی)، زیرساختی (همچون فرودگاهها و بندرها و بزرگراهها و مسکن و شهرسازی) و پیشرفت مالی بالا و در حوزههای خودکفایی و کشاورزی و صنایع و تجارت و موضوع صنایع نظامی و قدرت نظامی فرق زیاد را شاهد هستیم. با افزایش تنشهای منطقهای بین اعضای توافقنامه ابراهیم و محور مقاومت به رهبری ایران، الحاق حوثیها به ائتلاف اخیر، پیامدهای شدیدی برای چگونگی این درگیری آینده خواهد داشت. عبدالرضا داوری از اعضای سابق تیم احمدینژاد که چند وقتی است علیه او افشاگری میکند در حساب توئیتریاش نوشت: افشاگری دفتر احمدینژاد درباره ماجرای کاترین شکدم فرار رو به جلو برای آدرسدهی انحرافی بود تا حمایت این مهره اسرائیلی از کاندیداتوری احمدینژاد در انتخابات ۱۳۹۶ دیده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید