در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

بریتانیا در سال ۱۷۸۷ تورنتو را از منطقه میسی ساگا خریداری و به دنبال آن در سال ۱۷۹۳ جان گراوز سیمک معاون فرماندار کانادای شمالی اقدام به ایجاد پستهای نظامی برای حفاظت از امنیت مستعمره در قبال حملات آمریکاییها کرد. پیش از پایان دادن به این گزارش باید یادآور شد که قطعاً بسیاری از استدلالهایی که برای رد وقوع جنگ در بالا آورده شد، میان بهانههای ذکرشده قابلمعاوضه هستند؛ یعنی به خطر افتادن منافع اقتصادی روسیه و چین و یا مخالفتهای اروپا با هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، منحصر به استفاده آمریکا از مثلاً بهانه برنامه موشکی نیست، بلکه اگر آمریکاییها بخواهند به بهانه فعالیتهای منطقهای یا نقض حقوق بشر هم به ایران حمله کنند، باز هم منافع روسیه و چین به خطر خواهد افتاد و اروپاییها نیز نسبت به دخالت در چنین جنگی بیمیل خواهند بود. ایران پس از این واقعه به دادگاه بین المللی شکایت کرد که آمریکا با هدف قرار دادن تجهیزات و رزمندگان ایرانی در خلیج فارس پیمان دوستی بین ایران و آمریکا که در سال ۱۹۵۵ منعقد شده بود را نقض کرده است. آنها میگفتند مینهای دیگری در منطقه یافتهاند که مشخصاتشان با مینهای یافته شده در کشتی ایران اجر مطابقت داشته است. در مقابل حزب الله اعلام کرد، ۵۰ تن از نیروهای این گروه و ۱۱۹۱ شهروند لبنانی به شهادت رسیدند.

در واکنش به این اتفاق، دریابد «ویلیام کراو» رئیس وقت ستاد مشترک آمریکا، در این باره نوشت: به نظر میرسد که تهران تصمیم آگاهانهای گرفته است که به رغم همه خطرات با آمریکا مقابله کند. کایل میکوزامی در نشنال اینترست نوشت: حوادث اخیر در خلیج فارس به ویژه سرنگونی یک پهپاد کلاس تریتون ام کیو-4 آمریکا دوباره احتمال درگیری نظامی بین تهران و واشنگتن را افزایش داده است. امروز جمهوری اسلامی ایران الگوی استقلال و آزادی در جهان اسلام و سراسر جهان است. حزبالله لبنان نام این یورش را «پاسخ عادلانه» گذاشت و سیدحسن نصرالله برای بازپس دادن دو سرباز اسیر اسرائیلی، پیششرط آزادی چهار عضو حزبالله لبنان را از زندانهای اسرائیل خواستار شد. اگر نیروی دریایی ایالات متحده تصمیم بگیرد با هدف گرفتن بندرها و تاسیسات دریایی ایران واکنش نشان دهد، آنگاه تحولات خیلی زود به جنگی خونین تر تبدیل خواهند شد. همین مسئله ممکن است موجب گردد تا ایران و متحدانش اقدام جدی برای خنثی کردن تاثیرات توافقهای مذکور انجام دهند. برای قرن ها کشورهایی که در غرب افغانستان و در فلات ایران وجود داشتند و کشورهایی که در مرکز دشت پنجاب در شرق افغانستان حضور داشتند، در رقابت با یکدیگر برای قلمرو بودند.

آمریکا جنایتکاردشمن تاریخی مردم ایران است. آیتالله خامنهای با تأکید بر موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با جنگ، گفتند: ما با جنگ، کشته شدن مردم و تخریب زیرساختهای متعلق به ملتها در هر جای دنیا مخالفیم. سازمان ملل قولی مشخص به ایران میدهد و توافقی با ایران میکند. او به نتیجه رسیدن گفتوگوها تا روز دوشنبه را «تأسفبار، اما نه دراماتیک» خوانده است. انقلاب اسلامی ایران با سرنگونی رژیم شاه و قطع دست آمریکا از ایران، نه تنها شاه بلکه متحدان آمریکایی آن را نیز به شدت غافلگیر کرد. مساله ای که منجر به بحران جدی در منطقه و رفتن ایران به سمت گام های هسته ای بیشتر شود. ۲۳ مهر ایران بچههای رزمنده ما یک نفتکش غول پیکر آمریکایی را در ترمینال الحمدی کویت با موشک کرم ابریشم زد و روز بعد هم یک نفتکش کویتی دیگر که پرچم آمریکا داشت. در حالی که به عقیده بسیاری تحلیلگران احتمال بروز جنگ میان ایران و ایالات متحده کاهش یافته ولی هنوز اسرائیلی ها بر طبق جنگ می زنند و تلاش دارند هر طور شده آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق دهند.

موزه سلطنتی انتاریو در سال ۱۹۱۲ و سمفونی تورنتو در سال ۱۹۲۲ در رقابت با مونترآل تأسیس شد. اواخر قرن ۱۹ تورنتو میزبان مهاجران جدید از ملیتهای آلمانی، ایتالیایی و یهودیان اروپای شرقی شد و به دنبال آن چینی ها، روس ها، لهستانیها و دیگر اتباع اروپای شرقی به آنان پیوستند. در سال ۱۸۳۴ ایالت تصمیم به تأسیس شهر تورنتو برای ایجاد تمرکز بیشتر برای ارائه نیازهای جامعه جدید نمود، در حالی که در آن زمان جمعیت به نزدیک ده هزار نفر رسیده بود. رشد جمعیت همچنان ادامه یافت تا سال ۱۸۵۱ که به بیش از ۳۰ هزار نفر رسید. به هر روی، آنگونه که از درونمایة نامة اوزلی به رتیشچف برمیآید، وی از «بیسرانجامی مصالحه با دولت ایران» ناخشنود بود و گاردن را فرستاده بود تا «از همه­چیز که لازم باشد، باطمینان کلی بیتکلف باآن عالیجاه بیپرده گفتوگوی کند» ( اوزلی به رتیشچف، 13 اکتبر 1812، مجموعه اسناد گرجی، 2/1/331). اما گزارش گاردن از این دیدار حاکی از آن بود که پیشنهاد رتیشچف بسیار زیادهخواهانه است. اسناد پشتیبانی، کمک و حمایت همه جانبه آمریکا، انگلیس، فرانسه وآلمان ازتجاوز صدام درمدت هشت جنگ تحمیلی را دراختیارداریم.

دیدگاهتان را بنویسید