در مقابل خوشرویی، ترشرویی وجود دارد

در بسیاری از آیات قرآن، ایمان در کنار عمل نیکو مطرح شده است و در اکثر آنها بلافاصله پس از ایمان، عمل صالح و پسندیده مطرح شده است. علاوه بر این ، دین به انسان کمک می کند که کدام نیاز را در تعارض بین نیازهای اصیل و حقیقی اخروی و نیازهای موهوم و غیر اصیل دنیوی مقدم بدارد. این روزها، جملاتی می شنویم که نشان از نوعی بحران در اساسی­ترین ویژگی شخصیتی انسانها یعنی رفتار و اخلاق او، حکایت دارد. مهربانی است که همیشه به یاد می ماند و در دیگران تاثیر مثبتی می گذارد.

می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. متاسفانه در بین جوانان و بزرگسالان ما یک فرهنگ غلطی که برگرفته از غرب است، باب شده که خشونت و عصبانیت را حاکم بر زندگی خود کرده اند. در حالیکه اخلاق در قرآن بر اسا مدح و ذم مردم نیست تا ببینیم آنچه در نظر عامه ی مردم ممدوح است ، آن را خوب بدانیم و آنچه در نظر مردم مذموم است ، آن را بد بدانیم . به همین خاطر یکی از عمدهترین دغدغههای مدیران کارآمد در سطوح مختلف، چگونگی ایجاد بسترهای مناسب برای عوامل انسانی شاغل در تمام حرفههاست تا آنها با حس مسئولیت و تعهد کامل به مسائل جامعه و حرفه خود بپردازند و اصول اخلاقی حاکم بر شغل خود را رعایت کنند.

یكى از شاخصه هاى پر اهميت در پيشرفت اسلام اخلاق نيك و كلام دلاويز و پرجاذبه ی پيامبر اكرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) با انسان ها بود . باید در برخوردهای اجتماعی، رفتار پسندیده را از چاپلوسی بشناسیم و افراد متخلّفی را که درصددند با چرب زبانی و چاپلوسی، حق و باطل را بر ما مشتبه کنند، برانیم و خود را از نیرنگ آنان ایمن سازیم. در حال حاضر نظام سنتی خانواده تغییر يافته و درصد طلاقهای عینی و عاطفی افزایش و ازدواجهای رسمی و دائم کاهش يافته است و همين امر باعث تنزل و تزلزل اخلاق اجتماعي مي­شود و آسيب ­هاي اجتماعي گسترش مي­ يابد.

افراد نیکو سرشت و خوش اخلاق دارای خصوصیاتی هستند که وجود آنها باعث محبوبیت و مقبولیت فرد میشود. هستند افرادی که ناخواسته باعث رنجش خاطر دیگران میشوند و اگر همچین افرادی به سمت افراد خوش اخلاق بروند، عذر آنها را میپذیرد و کینه ای از آنها به دل نمیگیرد. عشق ما به شخص دیگه به شدت تحت تاثیر این موضوع هست که اون فرد باعث میشه چه احساسی نسبت به خودمون داشته باشیم.

همه باید بیاموزیم که دیگران مسئول تحمل رفتار های بد و اخلاق های منفی ما نیستند، بهتر است در بیشتر مواقع سعی در تقویت روحیه خودمان داشته باشیم که کم تر با لحظات تلخ و سخت روبرو شویم. » شيماء از پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) تقاضا كرد ، تا اسيران طايفه اش را آزاد سازد ، پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به او فرمود : « من سهميه خودم را بخشيدم ، و در مورد سهميه ساير مسلمانان ، به تو پيشنهاد مى كنم كه بعد از نماز ظهر برخيز و در حضور مسلمانان ، بخشش مرا وسيله ی خود قرار بده تا آن ها نيز سهميه خود را ببخشند .

» جالب اين كه پيامبر اكرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) براى جبران رنج ها و ناراحتى هاى صفيه ، با او ازدواج كرد ، سپس او را آزاد ، و بار ديگر با پيش نهاد صفيه با او ازدواج نمود و به اين ترتيب ، ناراحتى هاى اورا به طور كلى از قلبش زدود . سعی کنیم دیگران را با رفتار هایی از خود در یک زمان خاص و یک بار برخورد قضاوت نکنیم.

در کل، جهان هستی به احساسات ما واکنش نشان می دهد. پاسخ می تواند این باشد که اولاً چون انسان با عقل مستقل نمی تواند رابطه ی بین عمل خویش با اثر اخروی آن را تشخیص دهد و آنچه بشر به آن تواناست تنها تشخیص رابطه ی عمل با آثار و عکس العمل دنیوی آن است ، شارع تنها حسن و قبح رفتارها را نسبت به آخرت بیان می کند و همین تشخیص عقل را برای آخرت نیز جاری و ساری دانسته ، آن را تأیید می کند. اسلام در نظام اقتصادی خویش ، برخی از راه های کسب درآمد را به خاطر مفاسدی که در پی دارد ، حرام و ممنوع کرده است ، مانند ربا ، کم فروشی ، احتکار ، غضب و سرقت ، اختلاس ، رشوه و مانند آن ، ولی کارهای معمول و معقول را مشروع دانسته و از پیروان خویش می خواهد که از راه مشروع به کسب درآمد و امرار معاش بپردازند.

عُجب، خودستایی و خودپسندی، یکی از رذایل اخلاقی است، که در روایتی از آن مذمت شده و آفت دین و ایمان دانسته شده است. در حقیقت این کار باید به صورت بنیادی انجام گيرد و اين کار را از تربیت کودکانمان آغاز کنيم و مباحثی درباره فواید داشتن یک جامعه با اخلاق میان همه افراد جامعه از قشرهای مختلف از همسایه و همکار گرفته تا اعضای خانواده و دوستان؛ پیش کشید.

از اونجا که هیچ یک از ما توانایی دیدن قلب و روح یک فرد دیگه رو نداریم، باید حالات ظاهری و شواهد ملموس رو مشاهده کنیم تا شخصیت واقعی فرد رو ارزیابی کنیم. چون به نظر ایشان شخص باید کاری را انجام دهد که به سود اوست و کاری را ترک کند که به ضرر اوست . به واسطه ی اخلاق پسندیده میتوانید نظر دیگران را به خود جلب نمایید. آنها باور داشتند که اگر می خواهند به موفقیت برسند، باید علاوه بر حرفه و فن، زیبا بیندیشند و اخلاق مناسب و پسندیده ای داشته باشند. کسب حرام ، علاوه بر این که کاری زشت و نادرست است ، بر افکار و اعمال حرام خوار نیز آثار نابهنجاری می گذارد که سبب تباهی دین و دنیای او می گردد.

علاوه بر این که همواره اشک یتیمان و آه مستمندان ، بنیان زندگی و ثروت او را تهدید میکند ، چرا که همین زرپرستی ها سبب درماندگی آنان شده است. سال 1397و مصادف با 13 رجب (تولد حضرت علي(ع))؛ انجمن مددکاران اجتماعي ایران؛ شعار سال مددکاران را با عنوان«مددکاری اجتماعی و اخلاق اجتماعی» نامگذاری کرد. آن حضرت در خطبه ای که در حجه الوداع ایراد کرد ، فرمود: مؤمنان یکپارچه برادرند ،خون هایشان تلاقی می شود و آنان در برابر بیگانگان بسان یک مشت گره شده اند . در طول زندگى او هرگز دیده نشد وقتش را به بطالت بگذراند .

چگونه میتوان اخلاق را به جامعه بازگرداند؟ قرآن مجید در آیات و سوره های متعدد به شدت پدیده شوم نفاق و منافق را محکوم کرده و به پیروان خویش هشدار داده که خود را از این بیماری خطرناک و ایمان سوز و هستی برانداز مصون دارند. آیا هنگامی كه حقوق فردی مورد تجاوز قرار میگیرد اگر تمام قدرتهای ذخیره وجود او در پرتو غضب برافروخته و بسیج نگردد چگونه ممكن است در حال خونسردی از حقوق خویش دفاع كند؟

وقتی عدهای اندک به چپاول سرمایههای کلان پرداخته و جمع مال و ثروت را وجهه همت خویش قرار دهند و برای رسیدن به هدف از هر وسیلهای استفاده کنند و از انجام هر کار خلاف اخلاقی کوتاهی نکرده و ظلم و ستم را پیشه خود سازند، باید به چنین آشفتگی و بحرانی مبتلا شوند؛ چرا که «الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم». یکی دیگر از روش های اموزش اخلاق خوب به کودک این است که در طی روز از جملات مثبت استفاده کنند و افکار مثبت را در خود به وجود بیاورند.

چه زمانی در این سرزمین طلاق این همه گسترش داشت؟ اگر شما به اندازه کافی استقامت کنید، طبیعتاً سرانجامی توأم با موفقیت خواهید داشت. خوشبختی و داشتن عملکرد عالی، هنگامی که به سراغ شما میآید که تصمیم بگیرید هماهنگ با طبیعت انسانی خود که خواست پروردگار است حرکت کنید و شکرگزار باشید. اگرچه پول میتواند تا حدی رفاه و آسایش ظاهری فراهم آورد، اما به خودی خود نمیتواند ما را به خوشبختی برساند. پس تموم تلاشت رو بکن و هر چی در چنته داری رو کن تا بهترینِ خودت رو به مردم نشون بدی.

دیدگاهتان را بنویسید