راهنمای سفر + معرفی امکانات و عکس – کجارو

در این مطلب تصاویر بسیار زیبا و فوق العاده از عکس ساحل و دریا را مشاهده کردیم. کی از مزیتهای این منطقه این است که امکانات و تفریحگاههای مناسبی برای خانوادهها و گردشگران فراهم شده است در نتیجه گردشگران علاوه بر لذت بردن از منظرههای فوق العاده میتوانند از تفریحاتی نظیر قایقرانی، کوهنوردی و شنا نیز بهره مند شوند. این امواج سواحل دریاچهها را در اثر عمل سایش کنده و خراب میکنند و باعث عقبنشینی ساحل میگردند. جلبکها که سطح آب را پوشاندهاند و با وزش باد کنار میروند، باعث میشوند که دریاچه دو رنگ دیده شود. بنابراین بازدید کردن از ساحل بدون پوشیدن کفش مناسب، باعث بریدگی پاهای شما میشود که به طور بالقوه میتواند برایتان بیماری ایجاد کند. خبرگزاری مهر – گروه استانها: دریاچه پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچههای آب شیرین کشور و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون در استان فارس قرار گرفته است.

همچنین در اثر نیروهای خشکیزایی (Epirogenese) نیز ممکن است دریاچه تشکیل شود. بدین ترتیب که در اثر جمع شده آب پشت مورنهای پیشانی و یا مورنهای انتهایی که تشکیل یک سد آبی داده است میتواند جمع شده و تشکیل دریاچه دهد. مقدار املاح موجود در دریاچههای مختلف خیلی متغیر است لذا دریاچهها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچههای آب شیرین دریاچههای آب شور و دریاچههای تلخمزه تقسیم میکنند. دریاچهها همیشه دارای وضع ثابت نبوده ، بلکه دریاچهها چه از لحاظ وسعت و چه از نظر عمق دائما در حال تغییر میباشند. حتی ممکن است در اثر بخار گشتن آب دریاچهها و یا عوامل دیگر دریاچه کاملا خشک گردد. در اثر فرسایش مناطق آهکی (کارستیکی) بوسیله آبهای زیرزمینی دولینها تشکیل میشوند. این دریاچه با مساحتی حدوداً ۴۳۰۰ هکتار و با ارتفاع ۸۲۰ متری از آبهای آزاد در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بینالمللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده محسوب میشود. دومین دریاچه بزرگ و چهارمین تالاب ایران، دریاچه بختگان است که در استان فارس در نزدیکی روستای زیبا و قدیمی طشک واقع شده است. وی در ادامه به نقش نیروگاه سیکل ترکیبی برق کازرون در این فرآیند اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم نیروگاه سیکل ترکیبی از نظر موقعیت مکانی و آمایش سرزمین در جای مناسبی ساخته نشده است ولی سهم برداشت نیروگاه از آب حوزه تالاب پریشان بسیار ناچیز و کم بوده و نیروگاه برق در خشک شدن تالاب نقشی نداشته است.

این تهرانشناس و پژوهشگر در ادامه میگوید: «دریاچه شهدای خلیجفارس یا چیتگر، گود خیلی بزرگی بود که بعدها در آن دریاچه ساخته شد. بهترین زمان برای حضور در این مکان تابستان و بهار میباشد. اگر در روز غیر تعطیل به دریاچه بروید شاید این محل را به واسطه خلوت بودن گم کنید، حواس تان باشد که حدود یک دقیقه قبل از رسیدن به این مکان دریاچه را از بالا می بینید. مهمترین جزایر این دریاچه عبارت اند از جزیره کبودان (قویون داغی)، اشک داغی، آرزو و اسپیر. این منطقه به دلیل داشتن پهنه آبی مناسب با ذخایر غذایی غنی و آبزیان همه ساله پذیرای بیش از 30 تا 40 گونه از پرندگان مهاجر زمستان گذران و بیش از 100 گونه از پرندگان بومی آبزی و کنارآبزی است. وارد این جاده فرعی شوید. اگر بخواهید با پای پیاده این مسیر را بپیمایید دیگر در بالای سربالایی اول وارد جاده خاکی نمی شوید بلکه آن را قطع کرده و در سوی مقابل از حصار سیم خاردار عبور می کنید و قدم به مسیر پاکوب می گذارید تا وارد یک مسیر سراشیبی شوید و در انتها به دریاچه برسید. سپس وارد جاده خاکی شوید و خودتان را به دریاچه برسانید. شکل هندسی دریاچه بهشکل بیضی کشیده و ژرفای آن با توجه به میزان بارشهای فصلی متغیر است.

هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درختهایی که در محل پیدایش دریاچه بودهاند، منظره ویژهای را ایجاد میکند.این دریاچه در شکاف درهای با شیب زیاد قرار گرفته و دورتادور دریاچه را پوششهای جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. بزرگترین ساحل در استان مازندران با حدود ۸۹۰ کیلومتر مساحت است، که شهرستان محمودآباد، ۳۰ کیلومتر از آن را در اختیار دارد. دریاچه چورت دریاچهای کوچک در انبوه جنگلهای مازندران است و یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعتگردی به شمار میرود. طبیعت بکر و زیبا، جنگلهای انبوه و سرسبز، بافت روستایی، منظره دریاچه از دیدنیهای این دریاچه هستند. این چشمه در فاصله تقریبی ۳۶کیلومتری از شمال شرق ارومیه قرار دارد. دریاچه ارومیه نام آشنایی دارد و کمتر کسی پیدا میشود که این جاذبه طبیعی بسیار زیبا را ندیده و نشناسد. بله. اقامتگاه بومگردی در این روستا وجود دارد که میتوانید شب را در آنجا سپری کنید، یا از روستاییان خانه اجاره کنید و یا حتی چادر بزنید. حتی میتوانید گاوها و دامهای روستاییان را نیز در این منطقه ببینید که آزادانه مشغول چرا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید