شعرهای زن ستیزانه ی فردوسی

علاوه بر خواندن اشعار زیبا درباره مقام پدران پیشنهاد میکنیم مطالعه مجموعه متن در مورد پدر یا جملات زیبا در وصف پدر را از دست ندهید. هر پارسی سخن میتواند به راحتی متوجه شود که منظور مولانا از این سرودن این اشعار زیبا با آب و تاب فراوان و سرودههای مختلف چیست. یکی که دست پختش خوب باشه ، بلد باشه لوبیا پلو رو اونجوری که تو دوست داری بپزه .

من همه را زير سؤال ميبرم اما حق را به شاعران جواني ميدهم كه واقعاً خوب كار ميكنند. اتفاقاً بايد از آنها تشكر كنيم كه كار خود را در آن دوران انجام دادهاند. مثلاً انجمن شعر اهواز كه در سالهاي اول جشنواره خيلي مهم بود، بولتن شعر داشت و بايد از محمود نايل و بهمن ساكي و ديگر دوستاني كه آن سالها فعال بودهاند تشكر كرد. علاوه بر این نگاه متعهدانه هنر مندان در دهه های اول انقلاب به موضوع هنر، منجر به تولید شاهکارهای هنری زیادی شد. سنگ اندر. بر بسی.

قلب پاک و انسان دوستِ شهریار بر صحنه ها نور مى ریزد و خوانندگان شعرش را به گذشت هاى دور مى برد . نیمى از این منظومه نامنامه و یادواره است که شاعر در آن از خویشان وآشنایان و مردم زادگاه خود و حتى چشمه ها و زمینها و صخره هاى اطراف خشگناب نام مى برد و هر یک را در شعر خود جاودانگى مى بخشد . زیبا ترین چیزیه که تو قلبم نگهداری میکنم. در این مطلب گزیده ای از اشعار عاشقانه کوتاه و بسیار زیبای اسدی طوسی را آماده کرده ایم، برای مطالعه این متن های زیبا در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

تکیه وی به اسناد اداری ودقت در ثبت شنیدهها بسیار قابل توجه است. تلمیح: «انَّ االله هو الرّزاق» «همانا خداوند بسیار روزی دهنده است. بايد اتمسفر و فضاي كلان رسانهاي اين موضوع را كاملاً جدي بگيرد كه شعر يكي از مهمترين عنصرهاي فرهنگي خوزستان است. اما باز هم فضاي كلان ما همين است. آنها فقط آتشي را دارند اما خوزستان در دهه 70 استاني بود كه به اندازه تهران شاعر شاخص داشت. اگر قرار باشد شاعران به صورت خودجوش فعاليتي داشته باشند بايد تاكنون اقدامي ميكردند.

اگر زنی برایتان اهمیت دارد، هرگز از چشمانش به سادگی نگذرید! ایشان چرخزنان دست راستشان را برای کسب رحمت الهی به سوی آسمان دراز میکنند. معرفی دقیق و منحصر به فرد باعث میشوند تا برای مدت زمان بیشتری در ذهن مخاطب بمانید. ما بايد با بحثها و صحبتهاي خودمان به ارشاد كمك بكنيم تا ارشاد بداند كه چه چيز ارزشمندي دارد. كرمپور تاكيد كرد: چرا ارشاد نبايد تعاملي با صدا و سيما داشته باشد و اين برنام را فقط ساليانه برگزار كند. او يادآور شد: پتانسيل و مايهاي كه در شعر خوزستان هست در هر دورههاي اين امكان را به بانيان امر ميدهد كه جشنواره را خيلي جديتر برگزار كنند.

ارشاد متولي شعر خوزستان نيست اما مدعي اين امر شده است. اما اگر اين مولفهها را از شعر خوزستان بگيريم باز هم روح شعري در شعرشان وجود دارد و عقبه اين امر میتواند به جريان موج ناب برميگردد. ادبيات و شعر خوزستان را به يك چيز ميشناسند و آن داشتن جوهره شعري است. وی، با بيان اين كه شاعران خوزستان جوهره شعري قوي دارند، تصريح كرد: شاعران خوزستان جان شاعرانه بالايي دارند.

آنها دوست دارند خود را ادامه يك نسل بدانند و عقبه خود را بشناسند. کار خود را ادامه بده و بدان که به جلال و شادمانی که می خواهی می رسی»! مهمترین نکات در زندگینامة مولوی این اساس گذاشتن طریقت تصوّفی «مولویه» است، که بنا به اتّیلای در دست داشتة ما تقریباً سال 1240 اساس گذاشته شده است. شما میتوانید ابتدا خلاصهای از رمان را بخوانید و با نویسنده و سبک قلم آن آشنا شوید و در صورت پسند اقدام به دانلود رمان کنید. نه از آن رفیقهایی که فصلیاند …

اما بین نظریه ی آشنایی زدایی و «معنی بیگانه » مطرح در سبک هندی، ارتباط سخت نزدیکی وجود دارد؛ فرمالیست ها معتقدند که محتواها را نمی توان عوض کرد؛ بلکه این صورتها هستند که قابل تبدیل و تغییر می باشند و با دگرگونی صورتهاست که می توان محتواهای جدید ایجاد کرد. ما در اين جشنواره شاعران خيلي خوبي را ديديم اما جشنواره نميتواند به تنهايي بستر خوبي براي اين شعرها باشد. ج. عشق کاملاً زمینی، سبک، غریزی و هوسناک که معمولاً زر و زور شاهانه اسباب حصول آن است و همواره به کامیابی می انجامد. اين جشنواره چون مثمرثمر بود ميتواند اين نقش را باز هم ايفا كند و در اين صورت از صدا و سيما انتظاری نخواهيم داشت تا با شاعران مصاحبه كند؛ فضاي غالب را هم نميخواهيم همين كه آقاي فرزاد آبادي که از طريق جشنواره شعر تثبيت شده، شعر خود را ميگفت و شناخته شده بود اما وقتي شعرش مهر تاييد جشنواره را دریافت کرد، تثبيت شد.

انگشت نمای خلق بودن تا چند؟ بايد شعر جدي خوزستان از طرف مسؤولان فرهنگي جدي گرفته شود و محدود به چند خبر در ايسنا و يك جشنواره ساليانه نشود. من با تشبيه و استعاره به شعر فكر نميكنم. در اين شعرها ادا وجود نداشت؛ من شاعر ديدهام و اين براي من خيلي مهم است. وی، در پاسخ به اين سوال كه چرا جشنوارههاي ما موضوعي را به تحقيقات ادبي اختصاص نميدهند، گفت: اين اتفاقي است كه بايد در جشنواره استان رخ دهد. يعني ما در حوزه فرهنگ، خوزستان را به داستاننويسان، سينماگران و شاعران ميشناسيم. بايد در حوزه فرهنگ براي شعر خوزستان بودجه دريافت كنيم.

آنچه همه در بن بستهای زندگی با آن روبرو میشویم، ناامیدی است. بايد اعتماد شاعران شاخص جلب شود و حتي در بودجهبنديهاي استان هم شعر بايد براي شخص استاندار مهم باشد آن هم به عنوان يك مولفه براي سرمايهگذاري فرهنگي. بايد در كنار كساني كه به شعرشان جايزه ميدهند رقابت پژوهشي ايجاد كنند و موضوعات ادبي مطرح شوند. این مفاهیمی که میخواهیم به وسیلهی شعر در جامعه پراکنده شود، بهتر است در گونهی غزل گفته شود. از این جهت واژگانی که شاعر استفاده میکند باید بتوانند بار مفهومی خاصی را به دوش بکشند.

چرا فقط ايسنا بايد اين بار را به دوش بكشد؛ آن هم در بخش خبري. قرار نيست اين افراد و افراد ديگري مثل من بار سه نسل بعد را به دوش بكشيم. من هم پاي اين جشنواره هستم و تحت هر شرايطي در نهايت مهر تاييد را به وجود آن ميزنم اما انتقاد خود را هم دارم. شعر امروز نیز اصلاً دنبال اين نيست كه حرفي را پيچيده بزند اما همان حرف ساده را کشافانه ميزند.

دیدگاهتان را بنویسید