فلسفه اسلامی – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

؛ که این خود کامگی نشان از ضعف آگاهی و بینش دینی – اخلاقی است، و نیز عدم درک حد و مرز خود د ر اظهار عقیده پیرامون امور مختلف است؛ و هگل فیلسوف معتبر آلمان، اما در جائی، بدلیل ضعف بینش فلسفی و عجز از شناسائی خالق اعظم و کلاً ماوراء الطبیعه، که باعث این عجز محیط اجتماعی – فرهنگی جامعۀ مسیحیت مسخ شدۀ اروپا بود، و لذا به خطا حضرت مسیح را خدا تصور میداشت، اما در دوران سالخوردگی چون مسیحیت کلیسا نمی توانست روح آشفته و نا آرام او را نسبت به تعالیم کلیسا قانع کند، و به دلیل احساس خود بزرگ بینی، به مکتب کفر و زندقۀ «وحدت وجود» پناه برد و بمانند ویلیام جیمز از «حلول خدا در وجود خود»، ایمائاَ اشارةً دم می زد!

ذهن یا روح جاودانه است، زیرا گسترده نیست و نمیتوان آن را به قسمتهای مختلف تقسیم کرد. در نگاه هگلی تاریخ نقشی بسیار پر رنگ دارد و فلسفه در اساس چیزی جز بسط و لف و نشر ایده ها در طول تاریخ نیست. وی گفت: حجاب حصاری محکم و ایمن از نگاه نامحرمان برای زن مسلمان است، زیرا کرامت زن به عنوان مادر در حفظ پوشش و توجه به دستورات خداوند متعال است و در قرآن کریم صریحا به آن اشاره شده است. حجتالاسلام برگی با بیان اینکه در قرآن کریم حجاب هم برای زنان و هم برای مردان مورد تأکید قرار گرفته است، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم ابتدا در مورد حفظ نگاه توسط مردان سخن گفته و سپس مسئله رعایت حجاب را در مورد زنان مطرح میکند؛ چرا که حجاب امری دوطرفه است.

یعنی از ابتدا وجود داشته و اسلام آن را با تغییراتی تأیید و امضا کرده و آن را به صورت خیلی دقیقتر و کامل تر در گفتار، راه رفتن و نگاه مطرح می کند. وقتی این نسبت های ریاضی تغییر کند در واقع اوصاف کیفی آن تغییر می کند بنابراین می توان تغییرات کیفی و کمّی اشیاء و نسبت بین آنها را تبیین کرد و تبدیل کمیت به کیفیت را قاعده مند نمود. بنابراین نمیتوان دوری گزینی و رد متافیزیک را یکی از مقومات فلسفه ی تحلیلی دانست. ویتفوگل تاریخ چین را در مقابل تاریخ اروپا قرار داده و تمدن آن را نوعی «استبداد روان» قلمداد میکند و نتیجه میگیرد که تاریخ چین دوری است و نه خطی.

وی در ادامه با تشریح نوع پوشش زن در کتاب دایره المعارف لاروس و تاریخ تمدن ویل دورانت افزود: زنان یونان باستان در دوره های گذشته صورت و اندام خود را تا روی پا می پوشاندند. مزیت های این مرکز شامل، مشاوره تخصصی روانشناسی، مشاوره توسط برترین روانشناسان کشور، امکان تماس در تمام طول روز بدون رزرو و وقت قبلی، مشاوره آنلاین و در لحظه، مشاوره با خانم یا آقا به انتخاب شما، مشاوره بر اساس تعرفه سال گذشته نظام روانشناسی و مشاوره کشور، بدون نیاز به مراجعه حضوری و ترافیک و مشکلات حمل و نقل می شود.

یک تفاوت این رویکرد با رویکرد علم مدرن غرب متأثر از مفاهیم فلسفی این است که در نظام علوم مدرن هرچند بتوانیم از دل فلسفه، منطق کل شناسی را بیرون بیاوریم که بتواند محور هماهنگی همة علوم باشد و امکان شناخت کل را برای ما فراهم کند، اما نمیتواند به علوم جهت دهد. بگو اگر خدایانی در آسمان و زمین بودند، نظام هستی از هم میگسست. اسپینوزا باروخ بندیکت اسپینوزا در 24 نوامبر 1632 میلادی در کشور هلند در شهر آمستردام در یک خانواده سرشناس هلندی که اصالتاً پرتغالی بودند، به دنیا آمد. بله، درست است. این اتفاق ممکن است درکی که مردم از آرای چنین روشنفکری پیدا میکنند، عامیانه شود و حتی نقضغرض هم اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال، صد سال از پی افکنی منطق جدید و نقش آن در ایجاد تحولاتی مهم در فلسفه میگذارد؛ با این وجود فیلسوفان قاره ای در آثار خود هیچ توجه و یا اشاره ای به منطق جدید و تاریخ تحولات آن ندارند. او اعتقاد دارد که کاربرد فلسفه باید برای افرادی باشد که آگاهی کمی از اصل آن دارند و با استفاده از این دانش بتوانند در زندگی خود تغییرات بنیادینی ایجاد کنند.

شما جواب هر سوالی را که بخواهید با یک جستوجوی مختصر از طریق موبایلتان پیدا میکنید و این ویکیپدیایی شدن دانش باعث شده که دیگر فرصت و حوصلهای برای جستوجوی دانش بنیادیتر در کار نباشد. این مسائل بر حسب این که به چه زمینه ای تعلق دارند، به چند دسته اصلی تقسیم شده و شاخه های اساسی فلسفه را نیز تشکیل می دهند. مثلاً فلسفه موجود خود را متکفل تعریف و تحلیل عام از اشیاء و پدیده ها می داند. از سوی دیگر، فلسفه با همه علوم، تفاوت اساسی دارد. سؤال: آیا آموختن فلسفه برای طلبه علوم دینی که با ادیان و عقاید دیگر بحث و تبادل آراء دارد لازم است؟

و باید روسرى خود را بر گردنِ خویش (فرو) اندازند، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان (همکیش) خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که (از زن) بىنیازند یا کودکانى که بر عورت هاى زنان وقوف حاصل نکردهاند، آشکار نکنند و پاهاى خود را (به گونهاى به زمین) نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مىدارند معلوم گردد. در دوره هخامنشیان پوشش زنان به صورت یک پیراهن ساده و بلند بوده و در دوره اشکانیان نیز زنان از رنگ های شاد و ارغوانی برای چادر خود استفاده می کردند.

اگر گفته شود که عقل حجت باطن است، می گوییم اولاً چه کسی گفته حجت باطن نباید تابع حجت ظاهر باشد؟ وی سپس با اشاره به برگزاری مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: همانطوری که دیدیم در آن مراسم باشکوه بسیاری از بانوان که از نظر دین، بدحجاب شمرده میشوند، حضور داشتند و در این مراسم اشک میریختند و این سوال پیش میآید که چگونه میشود فردی هم بدحجاب باشد و هم معتقد به فرهنگ جهاد و شهادتطلبی؟ در پاسخ میگویم : امپریالیزم انگلستان بمنظور پاسداری از امپراتوری خود (که امروزه با عنوان کامنولث مطرح شده است)، تا پایان سدۀ هیجدهم به مقابله و مواجهۀ سلاطین اروپا با یکدیگر، بر پایه «موازنۀ قوا» می پرداخت، چرا که حاکمیت در آن دوره از تاریخ از آن سلاطین بود و ذهنیت ملل اروپائی تابع پندار فلسفی هابس «چو فرمان یزدان چو فرمان شاه» بود؛ و امپریالیزم انگلستان مصلحت امپراتوری را در تداوم و استمرار«تعادل قوا» بین سلاطین رقیب اروپا احساس میکرد؛ اما سدۀ نوزدهم دیگر دورۀ سیادت و حاکمیت سلاطین رقیب نبود، بل طلیعۀ حاکمیت ملی محسوب میشد، به این معنی که اصل استمرار «موازنۀ قوا» به ارادۀ ملتها مشروط می شد، آنهم مللی تابع دو ایدئولوژی متعارض و محدود در دو اردوگاه متخاصم، که در این حالت پدیدۀ «موازنۀ قوا»ی مطلوب امپریالیزم انگلستان به یک پشتوانۀ، باصطلاح فلسفی نیاز داشت که ناگهان مرحوم کارل مارکس این حلقۀ مفقوده «مانیفست» را پر کرد!

حجاب علاوه بر اسلام در ادیان دیگر هم مطرح بوده و به آن اهمیت می دادند. به جای اینکه در مدارس از محسنات حجاب بگویند و بچه ها را تشویق به امر حجاب کنند موارد منفی موضوع را بیان می کنند. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش خاطرنشان کرد: تبیین فلسفه حجاب را باید از مهدکودکها، مدارس و دانشگاهها بهصورت پلکانی و مرحله به مرحله آغاز کنیم و کار را باید با یک برنامه منسجم پیش ببریم. به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاعپرس، حجتالاسلام «عباس محمدحسنی» رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در همایش گوهرهای فاطمی که امروز (سهشنبه) به میزبانی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار داشت: در آیات متعدد قرآن، حجاب و عفاف مورد تأکید قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید