فلسفه زندگی – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

زن بايد محجبه وارد عرصه اجتماع شود تا فضاي جامعه يك فضاي جنسي نباشد يك فضاي انساني باشد. فلسفه شغل و حرفه شان نباشد و از طریق آن به ثروت و جاه و مقام و مناصب دانشگاهی نرسند، بلکه با فلسفه زندگی کنند. او مجموعه ای کامل، از کل صفات که در تمام جهان وجود دارد. یکی از صفات خداوند هدف مند بودن اوست. ولی این روش، در منطق، خداشناسی، روانشناسی فلسفی، و بعضی از علوم دیگر مانند فلسفه اخلاق و حتی در ریاضیات نیز بهکار گرفته میشود. از طرفی زنان بی حجاب در چشم مردان فقط به چشم یک طعمه دیده میشوند و مردان هیچ ارزش و مقامی برای آنها متصور نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیستوششمین نشست از سلسله نشستهای رستخیز ناگهان با عنوان «زندگی: معنا داری یا معنا دهی: معنای زندگی از نظرگاه مولانا» با سخنرانی مصطفی ملکیان شامگاه دوشنبه ۲۹ دی ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد. سخنرانی مفصل ملکیان با عنوان ” فلسفه برای زندگی ” به تاثیر فلسفه در زندگی روزمره اختصاص داشت. نباید دایره دین را به حدی تنگ کنیم که سه تا پنج درصد افراد جامعه در دایره متدینین جای بگیرند. ما خوشحالی می کنیم که مثل ایشان زندگی نمی کنیم و شادیم از اینکه زندگی ما این گونه نیست. همان سخنی که عیسی (ع) درباره حقیقت می گفت.

از آنجا كه هر نظريهاي در باب شناخت تنها بر پژوهش درباره آن امور بالفعلي كه متعلق علم ما واقع ميشوند و طريق علم ما به آنها استوار است، ميتوان گفت كه اگر نظريه فلسفي خاصي به اين نتيجه بيانجامد كه علم به چيزهاي خاص و مشخصي كه ميدانيم براي ما ممكن نيست يا اعتقادات خاصي كه قطعاً درستند درست نيستند، اين اشكالي است بر آن نظريه نه به دانشها يا عقايدي كه اين نظريه آنها را رد ميكند. اگر باعث عقبگرد ما نشوند، هیچ وقت پیشرفت ما را سبب نشده اند.

زیرا ما اساتید تراز اول فلسفه در دانشگاه هایمان داریم که سر سوزنی نه به زندگی خودشان و نه به زندگی دیگران بهبود نمی بخشند. با اینکه می توانند به خوبی صدرای شیرازی را توضیح دهند یا آرای ابن سینا را بیان کنند اما مطلقا نه خودشان سر سوزنی عقلانیت و فلسفی اندیشی دارند و نه طبعا به ما این عقلانیت و فلسفی اندیشی را به ما انتقال می دهند. ملکیان در بخش دیگری از سخنانش با تمایز گذاشتن میان فرآیندهای فلسفه ورزی از فرآورده های فلسفی انتقادهای تندی از فلسفه آکادمیک ایرانی کرد و گفت: بیشترین تاثیری که فلسفه در زندگی روزمره دارد و من از آن به عنوان تاثیر نجات بخش یاد کردم، به فرآیند فلسفه ورزی اختصاص دارد البته فرآورده های فلسفی نیز تاثیر فراوانی دارند، اما تاثیر فرآورده های فلسفی اصلاو ابدا با تاثیر فرآیند فلسفه یعنی فلسفه ورزی قابل مقایسه نیست.

اگر ۷۵ میلیون ایرانی مثل این آقایان شود، وضع مان سر سوزنی بهتر نمی شود. یادم میآید آن وقتها که حجاب نداشتم، اگر دو روز پشت سر هم قرار بود که به خانهی کسی بروم، لباسی را که امروز پوشیده بودم، حاضر نمیشدم فردا بپوشم! به نظر شما این قوانین و نیروهای بزرگ تصادفی در کنار هم قرار گرفته اند؟ عقل شما کدام یک از این دو فلسفه را باور دارد؟ نه به هیچ وجه عقل من این حکم را قبول نمی کند. مسلماً در خلق این جهان، دست کسی یا چیزی بزرگ تر از مجموعه عظیم عالم در کار بوده است.

این همه نظم و ترتیب از عملی شدن برنامه ای نظاممند و سازمان یافته حکایت دارد. او توانسته است ، فکرش را عملی کند. روزه گرفتن و تحمل گرسنگی و تشنگی، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به یاد میآورد و همین توجه، در رفتار و منش و اعمال او اثر بسزایی میگذارد. اکنون مبحث حرکت جوهری را به طور خلاصه و با اشاره به نتایج و لوازم مهم آن در اینجا می آوریم. وی اظهارکرد: موضوع مهم در بحث دعا، اوقات مناسب برای دعاست که پیامبر اسلام(ص) فرمودند: بهترین اوقات دعا وقت نماز است؛ «فِی أَوْقَاتِ صَلَاتِکُمْ فَإِنَّهَا أَفْضَلُ السَّاعَاتِ یَنْظُرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهَا بِالرَّحْمَةِ إِلَی عِبَادِهِ».

سخنران مهم نشست روز جهانی فلسفه، مصطفی ملکیان بود که با استقبال فراوان شاگردانش همراه بود. بنابراین تجسم بخشی که دکارت تمرین میکرد از نظر او مجاز بود. در حالی که همین حرف هم یک نوع ظاهرسازی بود. 6ـ سوره مبارکه فصلت، آیه شریفه ۵: ” وَقَالُوا قُلُوبُنَا فِی أَکِنَّه مِمَّا تَدْعُونَا إِلَیهِ وَفِی آذَانِنَا وَقْرٌ وَمِنْ بَینِنَا وَبَینِکَ حِجَابٌ فَاعْمَلْ إِنَّنَا عَامِلُونَ” : می گویند دلهایمان درباره آن چه که تو مارا به آن دعوت می کنی در پرده هایی است و درگوش های ما سنگینی است و بین ما و تو فاصله است تو کار خود راانجام بده ، حتماً ما هم کار خود را انجام می دهیم.

وندی شلیت: دختران همین که به سن بلوغ می رسند گویی ذاتا در مقابل پسران پاکدامنی پیشه می کنند اما فرهنگ ما به آنان می آموزد که این یک مشکل است. آگاتون گفت: اروس نیکبختترین خدایان است؛ زیرا زیباترین و بهترین آنان است! لذا جاى تعجب نیست که گروهى از آنان هنگامى که در این مسائل مى اندیشند از این زندگى پوچ و بى هدف، سیر مى شوند و دست به انتحار مى زنند. انتخاب و پسنديدن چهره يك زن توسط مردان چشم و گوش بسته، به مراتب آسانتر از مردي است كه هر روز صدها زن بزك كرده را ديده است.

گروههاى مختلف فلاسفه هر كدام تعريف خاصى از «فلسفه» كردهاند ولى اين اختلاف تعريف و تعبير مربوط به يك حقيقت نيست، هر گروهى اين لفظ را در معنى خاص به كار بردهاند و همان معنى خاصِّ منظور خويشتن را تعريف كردهاند. اگر ما تمام کوششهای لازم را براى آگاهى از فلسفه یک حکم به کار بردیم ولى مطلب قابل توجهى به دست نیاوردیم، هرگز نمى توانیم آن حکم را نادیده بگیریم و یا بگوییم این حکم هیچ فایده و مصلحتى در بر ندارد، زیرا عدم درک مصلحت غیر از آن است که مصلحتى نداشته باشد. اگر قرار نبود زن وارد جامعه شود پس حجاب برای چه مطرح شده است؟

وی می گوید: این که میبینید بعضیها میگویند من نمیتوانم زبانم را کنترل کنم یا چشمم را کنترل کنم این بیچاره راست میگوید، چون در گرو اعمال خود است، میگوید هر چه میخواهم زبانم را کنترل کنم نمیتوانم! قانون نظم چه می گوید؟ برتراند راسل فیلسوف بزرگ غربی پرسید فلسفه ازدواج چیست و چرا قران تا این اندازه به ازدواج تاکید می کند؟ در این آیه، بین جبهه کفر و جبهه ایمان، مقابلهای درست شده است.

حفظ و بازنمایی گذشته در صورت بندی هویت یک نسل یا یک ملت نقشی کلیدی دارد. من ترجیح می دهم، نسل انسان نابود شود تا اینکه بماند و با تبدیل زن یا ظریف ترین مخلوق الهی به یک وسیله عیاشی و شهوت رانی مرد، از هر حیوانی پست تر گردد. من با اصالت اقتصادی که برخی سوسیالیست ها می گویند و با اصالت سیاستی که لیبرال ها می گویند، موافق نیستم. فقط با فلسفه ورزی و نه هیچ چیز دیگری می توان از سلطه نادانی، بدسگالی و بدنیتی، فریبکاری، خشونت و ستمگری که بر ما سایه افکن شده و بر سرشت و سرنوشت ما ایرانیان مسلط شده اند، رهایی یابیم.

پس نیکی در مقابل نیکی یک اصل اخلاقی فطری است که قرآن آن را یادآور می شود. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/ لوح تقدیر از سوی معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزههای علمیه جهت حضور در چهارمین نمایشگاه پژوهش دستاوردهای علمی و پژوهشی. بعد از ازدواج به تدريج با گذر زمان اهداف جديد شكل ميگيرد؛ خواستههاي زيستي و جنسي اندك اندك جاي خود را به نيازهاي رواني و امنيتي و عاطفي و شناختي ميدهد . به نظر شما جهان خود به خود قادر است که زاد و ولد کند.

برای مثال خدمت شما عرض کنم که یک عنوان کلی مثل «عوامل وحدت در بین مسلمانان در اندیشهی امام خمینی(ره)» را انتخاب نموده و خواسته مطابق با این موضوع، پایاننامه بنویسد و این عوامل را به عوامل اخلاقی و تربیتی و غیره جدا کرده است. نماینده المصطفی در خراسان گفت: وقتی امیرمؤمنان(ع) از پیامبر اسلام(ص) درباره بهترین و برترین عمل در این ماه پرسیدند، ایشان در پاسخ فرمودند: «یَا أَبَا الْحَسَنِ أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ»؛ای ابا الحسن، برترین اعمال در این ماه پرهیز از محرمات است.

یعنی هیچ کدام از ویژگی هایی که برای فلسفه ورزی گفتم درباره شان صدق نمی کند. بنابراین ما نیاز به معلمان فلسفه نداریم، بلکه نیاز به انسان هایی داریم که فلسفه ورزی شان شخصی شان باشد. وی ابتدا به اهمیت فلسفه ورزی اشاره کرد و گفت: امید به اینکه با فلسفه ورزی واقعی و حقیقی همه ما پیر و جوان، زن و مرد از سلطه پنج عاملی که بر ما مسلط شده اند.

وی افزود: همچنین معیارهای روابط سازنده و مؤثر با دیگران را بیان فرمودند: «وَقِّرُوا کِبَارَکُمْ»؛ با بزرگترها با کرامت و احترام برخورد کنید. اینکه استاد موسوی بیان می کنند که استاد راهنما و مشاور، هم آموزش میدهد و هم کار پژوهش را دارد، گاهی اوقات هم مجبور است که خودش ویراستاری کند و قلم بزند. مطلب دیگر اینکه من در سال 1358 شمسی به دعوت آقای دکتر نصرالله پورجوادی و با معرفی دوست عزیز دیگرمان استاد بهاء الدین خرمشاهی مربی دانشگاه صنعتی شریف شدم. را به طور کامل و بی کم و کاست در خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید