مروری بر نقش آمریکا و انگلیس در تحمیل جنگ به ایران – مشرق نیوز

در بخش بعدی این مجموعه گزارش، سناریوهای احتمالی حمله آمریکا به ایران را مطرح خواهیم کرد و در بخش آخر نیز پیامدهای هرگونه جنگی با ایران برای نظام آمریکا را بررسی میکنیم. اگرچه باز هم بعید است که اروپاییها بخواهند به خاطر پیشرفت برنامه موشکی ایران در حمله احتمالی به این کشور با آمریکا همراه شوند، اما حتی در صورتی که این اتفاق هم بیفتد، قطعاً اجماع بینالمللی علیه ایران از طریق سازمان ملل شکل نخواهد گرفت، چراکه روسیه و چین به هیچ عنوان نسبت به برنامه موشکی ایران و ماهیت تدافعی آن با محور غربی-عربی همعقیده نیستند و اجازه نخواهند داد قطعنامهای مبنی بر آغاز جنگ علیه ایران به بهانه برنامه موشکی این کشور صادر شود. وی اضافه کرد: در کل ۵۰ سال عمرم هیچ کار غیرقانونی را نمیتوانید از من پیدا کنید. اولاً رشته اولیه پسر بنده دامپزشکی مازاد بوده ما بعد از چند روز از شروع کلاسهای رضا متوجه شدیم که این قانون وجود دارد؛ بنابراین رشته او را به «پزشکی» تغییر دادیم! یک فعال رسانه ای در اینستاگرامش اقدام به انتشار نامه سازمان سنجش و اجازه این سازمان به دانشگاه علوم پزشکی استان، برای تغییر رشته فرزند یک نماینده مجلس از دامپزشکی به پزشکی نمود.

مگر فقط پسر من تغییر رشته داده است؟ در واقع، هر چند نهادهای اطلاعاتی کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا از ۲۴ ساعت پیش از حمله به اوکراین نسبت به آغاز جنگ هشدار داده بودند، باز هم تقریبا همه شوکه شدند. یا اینکه بتوانند کشورهایی مانند روسیه و چین را به سکوت و انفعال در قبال چنین اقدامی متقاعد نمایند. آلمانی­ ها مواد لازم برای سلاح شیمیایی در اختیار آنها میگذاشتند، مجامع بینالمللی نیز به­ طور وسیع با سکوت خود این جنایات را تأیید میکردند. «ابراهیم متقی» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هم با بیان اینکه اوکراین بدلیل بی توجه به سیاست قدرت مورد حمله نظامی قرار گرفت، گفت: معادله قدرت تقلیل یابنده است لذا جمهوری اسلامی در شرایطی می تواند موقعیت خود را در محیط منطقه ای شکل دهد که از اراده لازم برای مقابله با تهدیدات محیط همجوار برخوردار باشد. افزایش حجم مراودات سیاسی میان ترکیه و رژیم اسرائیل را میتوان در این راستا تحلیل کرد که مشکل با ترکیه هم حل شده است. در واقع، رفتار روسها نشان میدهد که نزدیک به ۸ سال است برای چنین روزی آماده شدهاند: روسیه چند سالی است که از حجم ذخایر دلاریِ خود کم کرده و شروع به انباشت یورو و سایر ارزها (نظیر «یوان چین») کرده تا بتواند تحریمهایی از این دست را تاب بیاورد.

بیشترین حجم خریدهای تسلیحاتی ایران از بریتانیا مربوط به ده قرارداد خرید تانکهای چیفتن یکی ۷۶۴ دستگاه و دیگری ۱۵۰۰ دستگاه روی هم به مبلغ ششصدمیلیون پوند بود که تا زمان تهیه گزارش نظامی فوق تنها ۴۷۰ دستگاه تانک چیفتن تحویل ایران شده بود. یکی از انتقادها به ماجرای استقلال بحرین در دوره شاه، این است که چرا مثلا شاه رفراندوم و نتیجهاش را پذیرفت اما با حکومت بحرین یک بیانیه یا تعهدنامه درباره اکثریت شیعه آنجا امضا نکرد؟ در قوانین داخلی ایران حق مالکیت معنوی شامل «حق چاپ و تکثیر، حق عرضه و توزیع، حق اجرا، حق ترجمه و حق اقتباس» میشود و طبق مصوبه سال ۱۳۸۹ این حق تا ۵۰ سال پس از فوت مالک اولیه در اختیار وراث اوست؛ بنابراین اقدام سازمان متبوع حضرتعالی در اقتباس بدون اجازه رمان «زنده باد مرگ»، نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران است. به عبارت دیگر، روسیه مانند سوریه، لیبی، افغانستان، عراق یا یمن نیست که بشود بلافاصله در مقابلش ائتلاف نظامی تشکیل داد و با هواپیماهای بدون سرنشین آنها را بمباران کرد.

تنها دو روز پیش از آن و در روزهای ۲۸ و ۲۹ فروردین، عراق برای بازپسگیری شبه جزیره فاو شروع به بمباران شیمیایی و بهکارگیری آتش بسیار سنگین توپخانه علیه مواضع ایران نموده بود. جای تاسف است که این حبوبغضها بررسی بسیاری از وقایع مهم تاریخ دویست ساله اخیر کشورمان را با دشواریهای بسیار مواجه کرده است. به علاوه، گمانهزنیهای کنونی درباره جنگ با ایران بسیار متفاوت از استدلالهایی است که پیش از سال ۲۰۰۳ درباره جنگ با عراق مطرح میشد و توانسته بود میان کشورهای اروپایی شکاف ایجاد کند. به هر حال انگلیسی ها که از نقشه های آلمانی ها جهت انفجار حوزه های نفتی جنوب ایران مطلع شده بودند، مجبور شدند برای خنثی کردن نقشه های هیتلر دست به اقدام موثری بزنند. انگلیسی ها هرگز در موقعیتی قرار نداشتند که آن را از آمریکای شمالی به خاورمیانه حمل کنند. بر همین اساس اماراتیها تلاش میکنند خط قرمزهای خود را مقابل ایران رد نکرده و همچنین در روابطشان با رژیم صهیونیستی نیز محتاطانه رفتار کنند. سوال اصلیِ همه کسانی که ماجرا را دنبال میکنند اما این است که در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید