معنی دیدن خورشید در خواب

سیاره زهره یا ونوس با اختلاف درخشانترین شیء در آسمان است (غیر از خورشید یا ماه) و هنگامی که در آسمان است از دست دادن یا ندیدن آن تقریباً غیرممکن است. مشخص شده است که ستارگانی که از قدیم به عنوان درخشانترین ستارگان شناخته شدهاند و در دسته ستارگان با قدر ظاهری یک قرار میگیرند، روشنایی یکسانی ندارند. بدین ترتیب تفاوت روشنایی یک ستاره با قدر ظاهری ۱٫۰ و یک ستاره با قدر ظاهری ۲٫۰، ۲٫۵ است. حال میتوان در مورد تفاوت درخشندگی در یک ستاره با قدر ظاهری ۱٫۰ و یک ستاره با قدر ظاهری ۳٫۰ نیز صحبت کرد. همانطور که مناطق چگال مواد بیشتری جذب میکرد پایستگی تکانه حرکت باعث شروع چرخش این توده مواد شد و در همان حال افزایش فشار باعث گرم شدن آن میشد. این اتفاق در تابستان سال 2018 هنگامی که مریخ روشن و سرخ در شرق قرار داشت و خورشید در حال غروب بود به طرز تماشایی اتفاق افتاد. سیارات روشن همیشه در بالای افق قرار ندارند و در نتیجه قابل رویت نمیباشند. تذکر: بوعلی سینا، علامه مجلسی و ملاهادی سبزواری دلیل قانعکنندهای بر این تطبیق ارائه نکردهاند و لذا کلام ایشان قابل قبول به نظر نمیرسد.

برای مثال معنای چهارم و پنجم قرآنی که از علامه طباطبایی (و استاد مصباح یزدی نقل کردیم) را میتوان در معنای آسمان معنوی جمع کرد. محاسبه ریشه پنجم یک عدد به صورت ذهنی کار راحتی نیست، به همین دلیل ستارهشناسان این مفهوم را در یک معادله خلاصه کردهاند تا بتوانند تفاوت درخشندگی را برای ستارگان با قدر مختلف توضیح دهند. علاوه بر این بزرگی درخشندگی ظاهری ستارگان تنها یک عدد صحیح نیست، به عنوان مثال یک ستاره فقط قدر ظاهری ۲ یا ۳ ندارد، بلکه این درخشندگی میتواند ۲٫۱ یا ۲٫۲ یا … تصویر (۵)، بزرگی روشنایی مشاهده شده اجسام مختلف در آسمان را نشان میدهد. بر این اساس ستارهشناسان یک سیستم اندازهگیری دقیق برای قدر ظاهری ستارگان تعریف کردند که در آن اختلاف پنج قدر دقیقاً با نسبت روشنایی 100 به 1 مطابقت داشت. با این تفاسیر چه عددی است که وقتی پنج برابر شود عدد ۱۰۰ را بدهد؟

میتوان دید که درخشانی ستاره سیریوس ۱۰,۰۰۰ برابر ستارهای که تازه کشف شده است. هنگامی که صورت فلکی اریون در بالاترین نقطه خود قرار دارد سیریوس پایین و سمت چپ آن قرار میگیرد. سیاره زهره بسته به مکانی که در مدار خود قرار دارد میتواند پس از غروب خورشید در غرب آسمان و بعد از طلوع آفتاب در شرق آسمان دیده شود. از پاییز 2019 تا اوایل بهار سال 2020، سیاره زهره عصرها بیشتر نمایان میشود (در اوایل سال 2019 زهره یک ستاره صبحگاهی بود، همانطور که دوباره در نیمه دوم سال 2020 ستاره صبحگاهی میشود). در هنگام غروب مشتری بیشتر به سمت شرق و دور از خورشید است. به طور کلی مشتری روشنترین شیء بعدی آسمان است، درخشانتر از هر ستاره. در ماه رجب «سیّد بن طاووس» در «اقبال» فضیلت زیادی برای خواندن سوره «قل هو الله احد» نقل کرده است و از رسول خدا (ص) روایت کرده که هر کس در ماه رجب با نیتی خالص، 10 هزار بار سوره «قل هو الله احد» را بخواند، در حالی که مثل روزی که از مادر متولد شده و از گناه مبرا شده است وارد عرصه قیامت می شود و 70 فرشته از او استقبال کرده و به او وعده بهشت را می دهند.

بعد هفت دفعه هم می گویید:”لا اِلهَ اِلا الله و الله اکبر، و سبحان الله و لا حَْولِ و لا ُُقوه الا بالله “؛ و بعد هفت مرتبه هم میگویید:”اللهُ اللهُ رَبی لا اُشْرِک بِهِ شَیْا ” و بعد از تمام شدن آن از خداوند هر خواستهای داشتید بخواهید تا خداوند نیز خواسته تان را اجابت نماید. در این فیلم علی نصیریان جواد عزتی طناز طباطبایی روح الله زمانی صفر محمدی , علی تقوا زاده به هنرمندی پرداختهاند. امّا نباید از این نکته غافل شویم که هدف قرآن هدایت معنوی و تربیتی بشر است و اشاره قرآن به مواردی از قبیل هفت آسمان و زمین، حرکت خورشید و زمین و… امّا در روایات کلمه «الارضین السبع»زمینهای هفتگانه آمده است و در نهج البلاغه نیزکلمه «الارضین» آمده است: «ورکوبها اعناق سهول الارضین»؛ «(کوهها) بر گردن همواریهای زمینها سوارند». همانطور که پیش از این گفته شد ماه رجب ، شعبان و رمضان از جمله ماه های پرفضیلت ای میباشد که تعابیری از خاص بودن این ماه نسبت به دو ماه دیگر در بعضی روایات آمده و امتیاز ویژه ای به آن داده شده است تا جایی که ماه رجب «ماه خدا» نام گرفته و ماه شعبان «ماه پیامبر» و ماه مبارک رمضان «ماه امت».

دیدگاهتان را بنویسید