پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت علامه مصباح یزدی

پيامبر بزرگوار اسلام (ص) در خطابه اى كه فضيلت هاى ماه رمضان را براى مسلمانان بيان فرمود، در پاسخ به سوال امام على (ع) كه پرسيدند: بهترين اعمال در اين ماه چيست؟ آغاز ماه مبارک رمضان، در حقيقت عيد بزرگي براي مسلمانان است و جا دارد که مَؤمنين، ورود اين ماه را به هم تبريک بگويند و يکديگر را به استفاده هر چه بيشتر از اين ماه توصيه کنند. با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان مسلمانان به تکاپو می افتند و خود را برای انجام این فریضه الهی و این مهمانی خدا آماده میکنند و همه دوست دارند که نهایت استفاده را از این ماه پرفیض و برکت ببرند.

وی اظهار کرد: وقتی بنده خدا باشیم خداوند همه چیز را در اختیار انسان قرار می دهد. در این برنامه شرکت کنند و به تحقیق بپردازند. خداوند عفاف و حیا را برای زن جزو خصلت وجودی او قرار داده است، از این رو همه زنان مسلمانی که دارای فطرت پاک هستند دارای این خصلت می باشند. یعنی چطور می توان به این تداوم یک رابطه عاشقانه فکر کرد؟ مثلا موضوعی مثل اصلاح یا انقلاب را در نظر بگیرید؛ سوال بسیاری از مردم امروز ممکن است این باشد که آیا میتوان شهری مثل تهران را با این همه معضل اصلاح کرد تا به سرنوشتی مثل سرنوشت پلاسکو دچار نشود یا مشکلات این شهر ریشهایتر از این حرفهاست؟

به سبب این دو جهت، عنایت به اثبات صانع به مراتب کمتر از عنایت به اثبات صفات او بوده است؛ ولی در عین حال، آن چنان نیست که در لابهلای آیات، برهانی بر اثبات آن اقامه نشود. مقصود از مسیحیت، دین تحریف شده کنونی است؛ نه رهآورد اصیل عیسی مسیح (ع). هر زمان که اسلام و بطور کلی ادیان الهی که سالم ماندند و دور از تحریف بودند برای مقابله با آن همان عهد الهی را باید در نظر گرفت . بنابراین، اینطور هم فضا را مأیوسکننده نبینید که حالا مثلاً باید خود را فدا کنیم و وارد عرصهی فلسفه شویم؛ نه، امروز فلسفه امتیاز دارد.

برخي نزديكان ايشان مىگفتند وقتى در ظلمت و تاريكى نيمه شب، آهسته وارد اتاق امام مىشدم، معاشقه ايشان را با ايزد احساس مىكردم و مىديدم كه با خضوع و خشوعى خاص، نماز مىخواندند و قيام و ركوع و سجود را بجا مىآوردند كه وصف ناپذير بود. پيامبر اسلام (ص) مى فرمايند: اى مردم، ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به شما روى آورده است؛ ماهى كه نزد خدا بهترين ماه ها، روزهايش بهترين روزها، شبهايش بهترين شب ها و اوقاتش بهترين اوقات است.

، کسیکه اقدام به ازدواج میکند، طریق راحت و آسانی را که اغلب مردم برمیگزینند، انتخاب کرده است؛ اما کسی که عفت پیش میگیرد، راه برتر و سزاوارتری را برگزیده و همانند ملائکه شده است. به باورم این «کرونا» بیش از و پیش از آنکه یک ویروس خطرناک باشد که اوضاع جهان را چنین در هم پیچیده است یک «بحران» فلسفی بود که ما را گرفتار کرد؛ بحرانی ترسناک که برای چگونگی رویارویی ما با این میهمان ناخواسته و ناخوانده، در مرحله نخست یک پاسخ استدلالی و یا یک راهحل فلسفی (منطق ارسطویی) میطلبید آنهم در دنیایی که فلسفه به شدت به سوی «علم» کمانه کرده است و بر مدار و جاذبه آن میچرخد.

سالها پیش من برای یک شرکت کار می کردم که مالک آن به ما می گفت “شما آن چیزی هستید که در طول روز به آن فکر می کنید.” این شعار او بود و همواره آن را به ما می گفت. آیا تنها فیلسوفان قاره ای حکم به جدایی فلسفه از علم می دهند؟ وی درباره نخستین معنای، معنای زندگی توضیح داد: گاهی منظور از معنای زندگی بدین معنی است که آیا زیستن ارزش دارد و آیا به صرفه است که ما به زندگی خودمان ادامه بدهیم.

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دستگاه دارای لوح تقدیر برگزیده در حوزه نشریات در نخستین جشنواره مطبوعات اسلامی. يکي از مهمترين آداب تلاوت، تدبر در آيات الهي است . این رویکرد معنای عمل و مقصود انسانها در تاریخ را مورد توجه قرار میدهد و به کلیتهای تاریخی بی توجه است. نویسنده در فصل ششم، یکی دیگر از موضوعات مهم فلسفه، یعنی فلسفه سیاسی، را مورد بحث قرار میدهد. روزه دار به وسیله ترک گناهان، نفس اماره را مهار و کنترل نموده و در اختیار خویش قرار میدهد.

خداوند حکیم انسان را آزاد و مختار آفریده، اختیار انتخاب خیر و شر را به او واگذار کرده و راه حق و باطل را به وسیله انبیاء برای او تعیین و روشن نموده است . روزه در اصلاح نفس و تربیت آن و کنترل هواهای نفسانی و غرایز حیوانی نقش اساسی و تعیین کننده ای دارد. پيامبر گرامى اسلام (ص) در خطبه اش براى ورود در اين ماه فرمود: بهترين اعمال، پرهيز از گناهان و محرمات الهى است.

پيامبر(ص) فرمود: «هو مولاك و مولى المؤمنين و امامهم بعدى» : يعنى «على مولاى تو و مولاى مؤمنان بعد از من و امام ايشان است». آیت الله علما عنوان کرد:آیت الله بهاالدینی نقل کردند امام در پاسخ به نکاتی که خدمتشان عرض کردم فرموده بودند: همه چیز در اختیار من است و من در اختیار خداوند هستم. از این کتاب تا جایی که من میدانم دو ترجمه وجود دارد: یکی سرگذشت فلسفه با ترجمهی آقای کامشاد و دیگری داستان فلسفه با ترجمهی آقای صالحی علامه.

یکی از برنامه های مترقی و متعالی دین مبین اسلام که ضامن سعادت دنیا و آخرت و تزکیه نفس و اخلاق و بهداشت جسم میباشد، روزه است. حجتالاسلام والمسلمین سروستانی در گفتوگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه «موضوع عفاف و حجاب یکی از مسائل بسیار مهم در دین اسلام است و همواره به آن توجه خاصی شده است» اظهار کرد: برخی فکر میکنند که حجاب مختص زنان است، در حالی که اگر به آیات 30 و 31 سوره نور دقت کنیم میبینیم که خداوند ابتدا مومنین را مخاطب قرار داده و پس از آن مومنات را.

دیدگاهتان را بنویسید