چراغ نخستین رصدخانه نجوم حرفهای ایران چگونه روشن شد؟

تجربیات این دانشمندان چراغ روشنی برای نسل امروز است تا بتوانند با آگاهی از تاریخ علم قدمی استوارتر در راه اعتلای این سرزمین بردارند. به گزارش خبرنگار ایمنا، دکتر امیر محمد گمینی، روز جمعه ۲۳ خردادماه در سری برنامههای زنده اینترنتی “آسترومینار” مرکز نجوم ادیب اصفهان با اشاره به تاریخ علم نجوم، اظهار کرد: چنانچه بخواهیم مرزهای جغرافیایی ایران را از نظر ملیت مدنظر قرار دهیم، دقیق نیست و منظور ما از ایران بیشتر جغرافیای فرهنگی این سرزمین است که با زبان فارسی و زبانهای هم خانواده اشتراکات فرهنگی دارد. همچنین سری مستند کیهان می تواند مورد استفاده ی مراکز و موسسات آموزشی که در زمینه ی سیاره ها , نجوم و کیهان فعالیت می کنند قرار بگیرد.

مسابقه اسطرلاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان با تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی طراحی شده و هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است. در این شماره از مجله نجوم، دعوتتان میکنیم به تماشــای گوشــهای از شکوه آسمان شب بر فراز آثار تاریخی و طبیعت ایران و همچنین پدیده های آسمان شب از دریچه دوربین عکاسان. این دوایر به صورت نامحدود و با اندازه های مختلف قابل تصورند. در طول مسابقه تمامی کارگاهها و بخشها به صورت آنلاین خواهد بود و در هیچ یک از موارد نیازی به آزمون حضوری نیست.

موضوع برنامه کارگاهها در اطلاعیههای بعدی اعلام میشود. از اینکه بجز بخش تجهیزات با توجه به فعالیتهای گسترده انجمن در سایر فعالیتها و از سوی دیگر عدم نگاه تجاری به این بخش تعدد محصولات نداشته و اعلام قیمتها را بدلیل ضرورت ایجاد ارتباط با این بخش در انجمن و دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر، در سایت منعکس ننموده ایم از شما پوزش می خواهیم. چه بسیار مراکزفروش تجهیزات نجومی بصورت محدود و یا گسترده از این خوان فراهم شده بهره تجاری بردند؛ چرا که با ایجاد نیاز به این علم در جامعه برای رویکرد به دانش نجوم آماتوری توسط انجمن نجوم اماتوری ایران تمایل به داشتن ابزار های رصدی و مطالعاتی در افراد و مراکز بیش از پیش احساس می گردید.

بد نیست تاکید نماییم که بجای مانور بر روی محصولات مختلف که خصیصه حرکتهای صرفاً تجاری است و سر در گمی مخاطبان را در پی دارد، ابزارها و قطعات جانبی مختلف این سایت در 3 گروه تجهیزات با قمیت ارزان، قیمت متوسط و قیمت بالا، امکانات نجومی و ابزارهای جانبی کلیه کشورهای سازنده اعم از امریکا، اروپا، ژاپن و چین طبق بندی شده است. امیدواریم بتوانیم نه به عنوان یک فروشگاه نجومی بلکه درحد انتظار شما از این مجموعه معتبر کشوری ضمن ارایه اطلاعات مفید و طبقه بندی شده و مشاوره صحیح که بصورت رایگانمی باشد، بهترین ابزار را با متعادل ترین هزینه تقدیم شما نماییم.

با توجه به ظرفیت مسابقه، اولیت ثبت نام با کسانیست که فرم ثبت نام را زودتر ارسال کنند. اگر عاشق کهکشان و ستارهها هستید و فکر میکنید استعداد و توان یادگیری مباحث مربوط به فیزیک و نجوم را دارید، بدون معطلی برای شرکت در المپیاد نجوم آماده شوید. تشویق به شرکت در المپیاد میتواند راه خوبی برای جذب اینها به علوم پایه و روبهرو شدن با چالشها و مسئلههای جذاب علمی باشد. وی در سال 1353 برای ادامه تحصیل در گرایش کیهانشناسی به لندن رفت و پس از دو سال موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دورهام شد.

این ویژه نامه، حاوی آثار منتخب عکاسان آسمان شب ایران است؛ تصاویری چشم نواز که در پاسخ به فراخوان مجله نجوم در شبکه های اجتماعی به دست ما رسید و از میان صدها اثر ارزشمند انتخاب شد. شناخت قمرها، سیارات، کهکشان ها، ستاره های دنباله دار و حتی ماهواره ها هم در این دسته قرار میگیرند. این جدول ها همراه با توضیحات نجومی و روش های محاسباتی بعدها از مهم ترین کتاب های پایه در نجوم دوره اسلامی به حساب می آمدند. ورود شما را به بخش تجهیزات این پایگاه اینترنتی که در نوع خود از اولین ها(آغاز فعالیت پیش از دهه 8خورشیدی) محسوب می شود خیر مقدم عرض می نماییم.

فراموش نکنید اپلیکیشن کتابراه آثار خود را به سه صورت کتاب نجوم pdf، کتاب صوتی نجوم و کتاب الکترونیکی نجوم منتشر میکند. کارگاههای آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار میشود. برای مثال درزمان حکومت کمبوجیه در بابل رصد دقیق ماه و سیارات آغاز شد. او پس از گذراندن تحصیلات دوره ابتدایی در دبستان طوسی و دوره متوسطه در دبیرستان پریزاد مشهد و اخذ دیپلم و سپس گذراندن دوره سپاه دانش در یکی از روستاهای قوچان، در سال 1347 وارد مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد شد و در سال 1350 پس از اخذ مدرک لیسانس، با سمت کارشناس آزمایشگاه فیزیک، در دانشکده علوم مشهد شروع به کار کرد.

برخی احتمال می دهند که بسیاری از این متون در حمله اعراب به ایران از بین رفتند. فراموش نکنیم گامهای ترویجی گسترده، همایشها و بعضاً شامگاههای رصدی رایگان و خدمات با هزینه ناچیز درانجمن نجوم آماتوری ایران نه تنها عامل رشدی برای جامعه در زمینه این دانش آسمانی شد بلکه گروههای بسیاری در این زمینه احساس انگیزه و ابراز وجود نموده و فعال شدن گروهها و پایگاههای اینترنتی بسیاری را پس از راه اندازی انجمن نجوم آماتوری ایران شاهد بودیم که به ترویج این دانش پرداختند. غیاث الدین جمشید کاشانی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرحمان صوفی، ابن هیثم، خوارزمی، ابن شاطر دمشقی، ابوریحان بیرونی و بسیاری دیگر از دانشمندان دوران تمدن ایرانی-اسلامی کارهایی ارزشمند در این حوزه داشتند که بسیاری از مردم حتی نام این دانشمندان را نشنیده و یا اصلا با خدمات آنها آشنایی ندارند.

به گزارش ایسنا، مطرح کردن این موضوع در میان گفتوگو با استادی فرهیخته و با سجایای اخلاقی فراوان که مورد احترام جامعه علمی کشور، فرهیختگان، اساتید، دانشجویان و عموم جامعه به ویژه مردم شهر زنجان است، بسیار سخت بود. در این بخش کتاب مکانیک کلاسیک نوشتهی دنیل کپلنر مرجع بسیار مناسبی برای مطالعه مکانیک کلاسیک برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک به نظر میرسد. بعضی از شرکت کنندگان در المپیاد دلشان میخواهد بعدها برای ادامهی تحصیل مهاجرت کنند و بورسیهی دانشگاههای معتبر را بگیرند.

بعدها این معنی تعمیم یافته و برای مجموعه رشته های موازی که تارهای نزدیک به هم در یک جدول نجومی و مجموعه تارهایی که در بافندگی کشیده می شود، این واژه برای مجموعه جدول های نجومی دوره اسلامی نیز به کار رفته است. این مستند دیدنی شما را به قطب شمال میبرد و بعد از آن به صحرا های گرم دنیا سفر خواهید کرد. کره زمین در قطب شمال و جنوب خود ، فرورفتگی دارد . فرمود: به کدام اختر بالای قطب قضاوت میکنی؟ منصوری ادامه داد: در سایر دیگر رشتههای علمی نیز مفهوم آماتور وجود دارد و در گذشته نیز افرادی بوده اند که بنا به علاقه در علوم زیستی به ویژه جانورشناسی و زیست شناسی فعال بوده اند و اکتشافات زیادی داشته اند.

جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد کرد و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده مرکز نجوم آوا استار است. شاید در طول مسابقه نیاز به ساخت ابزارهایی خلاقانه نیز داشته باشید یا حتی برای خودتان محاسباتی منحصر به فرد انجام دهید. برای دانلود مستند رازهای سیاره مشتری با دوبله فارسی اینجا کلیک کنید. رصد سیاره مشتری که در این زمان آغاز شده بوددر هنگام پادشاهی داریوش بزرگ نیز ادامه یافت و حاصل آن تدوین نظریه حرکت سیاره مشتری بود، هم چنین روش کسبیه گیری برای ایجاد نظم در تقویم قمری در این دوره ایجاد شد.

اخترشناسی در ابتدا فقط مشاهده و پیش بینی حرکت اجسام سماوی با چشم غیر مسلح بود، سپس تمدنهای اولیه ابزاری تولید کردند و با استفاده از آنها زمان تغییر فصلها را پیش بینی میکردند و بر اساس آن به کاشت و برداشت محصولات خود میپرداختند. بماند به یادگار، برای شما و برای ایران. برنامه ریزی برای المپیاد نجوم مرحله سوم انجام میشود و 40 نفر برگزیده مرحلهی قبلی در آزمون تئوری و عملی شرکت میکنند تا رنگ مدالهایشان مشخص شود. سال 1384 کمیتهی علمی نجوم در ایران توسط باشگاه دانش پژوهان جوان تشکیل شد و این کمیته برگزاری المپیاد نجوم در کشور را بهعهده گرفتند.

مجله نجوم، شماره ۲۸۲، ویژه نامه عکس “۱۰۰۱ شب زیر آسمان ایران” منتشر شد. این انجمن در تاریخ 9/3/1375 و با شماره 9226 به ثبت رسیده است و عضو پیوسته شورای انجمنهای علمی ایران میباشد. انجمن نجوم ایران مؤسسهای غیرانتفاعی است و به منظور افزایش و گسترش فعالیتهای مربوط به ستارهشناسی از جمله بهبود کیفیت آموزشی، توسعه تحقیقات، جلب همکاری و ایجاد هماهنگی بیشتر میان مراکز علمی و فنی تأسیس شده است.

انجمن نجوم آماتوری ایران مجموعه ای است که اولین مراکز بزرگ اخترشناسی (شامل رصدخانه، آسمان نما وبخشهای متنوع دیگر) را در چندین استان کشور با هدف تمرکز زدایی از پایتخت راه اندازی نمود و از تجارب علمی و دانش فنی بالایی برخوردار است. با اینکه در قرن ۲۱ هستیم و با وجود فاصلهای که میان بشر و آسمان ایجاد شده، حتی در شهرهای بزرگ انسان به دنبال کشف آسمان است لذا به عنوان کسانی که اندکی از دریای علم نجوم را شناختهایم باید این حلاوت را به دیگران هم هدیه دهیم و برگزاری چنین جشنوارههایی میتواند علاقهمندان را به سوی نجوم و نگاهی تیزبینانهتر به این حوزه سوق دهد.

صحبت از اینکه یکی از مفاخر و چهرههای ماندگار و بزرگ حوزه علم نجوم و اخترفیزیک کشور، از سوی استادی دیگر، دانشگری بیخبر خوانده میشود که در خصوص موضوعی تن به محملی شبه علم داده است! شرکت کنندگان باید شرط سنی ۱۲ سال به بالا را داشته باشند. تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب جمعی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان میپردازند. ثبت نام در مسابقه اسطرلاب رایگان است و پس از بررسی فرمهای دریافتی، پیامک تایید ثبت نام برای شما ارسال میشود. مناسب برای دانش آموزانی که به تازگی قصد ورود به المپیاد را دارند و آنهایی که احساس ضعف در ریاضی پایه خود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید