چرا چین ارز خود را دستکاری میکند؟

طی چندین سال تلاش بی وقفه میزان تولید محصولات کشاورزی و پرورشی اصلی شامل : غلات، گوشت، پنبه، بادام زمینی، دانه های روغنی، میوه و دیگر محصولات به جایگاه اول و نیشکر و سویا به ترتیب به جایگاه های سوم و چهارم رسیده اند. معاون رییس اداره کل گمرک چین با بیان اینکه سرعت رشد متوسط چین سالانه به ۱۴٫۵ درصد رسیده است تاکید کرد در حال حاضر چین در زمینه صادرات ۱۴۰۰ کالا جایگاه نخست جهان را به خود اختصاص داده و از طریق تجارت خارجی، ۲۰۰ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده است. او با اشاره به اینکه چین اکنون به یکی از مهمترین نیروهای محرکه رشد اقتصادی جهان تبدیل شده است تصریح کرد: در طور ۴۰ سال گذشته و پس از اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» میزان کل واردات و صادرات چین ۱۹۸ برابر افزایش یافته است و بیش از ۱۱ درصد میزان تجارت در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. با توجه به اینکه نفوذ کمونیستها در حکومت جدید به حداقل رسیده بود، مائو فاز جدیدی از فعالیتهای انقلابی را برای برقراری حکومت تودهای با دیکتاتوری پرولتاریا آغاز کرد. در مقابل سیاست چین، ناشی از پیشرفت های داخلی و تحولات درونی قدرت است و لذا نفوذ در غرب آسیا، پاسخی به سیاست چرخش آمریکا به شرق آسیا و نزدیک شدن به مرزهای چین است.

درنتیجه هزینه این دو روش یکسان است؛ فرق میان این دو روش از جایی ناشی میشود که در سیاست کاهش ارزش ارز، تمامی این هزینه اشارهشده از طرف دولت پرداخت میشود. تبادلات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین چین و سایر کشورهای قاره ی آسیا و آفریقا ارتقا یافت.علاوه بر این بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا از سفرهای دریایی جِنگ هه تاثیر پذیرفته و آداب جدید بسیاری به فرهنگ آنها افزوده شد. «این به آن معنی است که مسیر، نظریه، سیستم و فرهنگ سوسیالیسم به همراه ویژگیهای چینی به توسعه خود ادامه دادهاند و برای دیگر کشورهای در حال توسعه رد و اثری را روشن کردهاند برای رسیدن به مدرنیزاسیون (نوگرایی). طریق منحصربه فردی که چین برای اصلاح نظام خود پیمود، این کشور را به الگویی برای دیگر ممالک تحت توسعه تبدیل کرده است. سوم، اصلاحات از حمایت مردم چین و مقامات دولتی که شکست اقتصاد برنامه ریزی شده را تجربه کرده بودند، برخوردار بود.آنها بعد از زیاده خواهی های انقلاب فرهنگی، سیستم جدیدی را می خواستند. دولت با تلاش و برنامه ریزی منطقی و حساب شده بتدریج همه این مشکلات را برطرف نمود.

همچنین در بزرگترین اقدام علیه ایران روی به حمایت از عراق در مقاطعی از جنگ تحمیلی آورد، بااینحال این نکته حائز اهمیت است که هیچیک از این اقدامات آمریکاییها علیه جمهوری اسلامی ایران به اهداف تعیینشده خود نرسید. در طی این سال ها ارتش آزاد سازی چین به رهبری حزب کمونیست و حمایت خیل عظیمی از مردم برای از هم گسستن حکومت حزب ملی و آزاد ساختن کل کشور وارد جنگ شد. در روز یکم ژوئیه ی سال 1925 دولت ملی در گوانگجو پایه گذاری شد. پس از دوران سفرها که از سال 1405 تا 1433 به طول انجامید سلسله ی مینگ تبادلات تجاری و ارتباط با کشورهای خارجی از طریق دریا را ممنوع کرده و در شمال دیوار بلندی ساخت که دیوار بلند مینگ نامیده شد. در آغاز اجرای اصلاحات خود، چین در بین فقیرترین کشورهای روی زمین جای داشت و بیشتر کشوری روستایی و متکی به کشاورزی بود.

از سوی دیگر جو بایدن و تیم دمکرات کاخ سفید بهخوبی میدانند که سیاستهای تهاجمی و دیوانهوار ترامپ کمک بسیار زیادی به افول یکجانبهگرایی و قلدرمآبی آمریکا کرده و کشورهای زیادی از جمله چین و ایران، آمریکا را در تمامی عرصههای سیاسی، امنیتی و اقتصادی به چالش کشاندند. درک مسیر پیموده شده توسط چین و شرایطی که تحت آن تصمیمات تاریخی این کشور اتخاذ شدهاند، درسهای خوبی برای تصمیم گیرندگان ممالک دیگر و پیشرویشان در مسیر اجرای سیاستهایشان دارد. یک نهاد بسیار تأثیرگذار دیگر کمیسیون نظامهای اصلاح بود که با نام رسمی کمیسیون کشوری اصلاح نظام اقتصادی شناخته میشد. رهبران چین آسیا-اقیانوسیه را به عنوان یک “خانواده بزرگ” توصیف می کنند و ادعا می کنند که “منطقه بدون چین نمی تواند پیشرفت کند” و “چین نمی تواند جدا از منطقه توسعه یابد”، رهبران چین آسیا-اقیانوسیه را به عنوان یک کل یکپارچه از طریق تجارت با چین به تصویر می کشند. از ان پس جنگهای داخلی جایگزین وحدت و اتحاد گشته و انقلاب بزرگ ملی شکست خورد. بعضیها در داخل اسم این را گذاشتهاند کاهش ارزش پول ملی. سالخوردگی سریع جمعیت در چین نگرانی در خصوص ادامه رشد سریع اقتصادی در این کشور را فزونی بخشیده است چرا که سالخوردگی جمعیت باعث آن میشود که افراد جوان کمتری برای حضور در فعالیتهای عمرانی همچون کار در کارخانجات و ساختن راهها حضور داشته باشند و این در حالیست که تبدیل چین به دومین و بزرگترین قدرت اقتصادی جهان بعد از ایالات متحده مرهون حضور فعال جوانان در عرصههای مختلف سازندگی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید