چینی ها به پیش بینی ناپذیری آلرژی دارند

این اقدامات نشان دهنده درک نخبگان چینی از این نکته است که با گسترش حضور چین در این قاره، نتایج منفی آن نیز ایجاد می شود. نتایج بررسیهای این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیأتهای برای تنفس و مشورت به پایتختها برمیگردند و مقرر شد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. مقام ها و رسانه های رسمی چین در موضعی هماهنگ ضمن پشتیبانی از شورای انتقالی ملی لیبی اعلام کردند پکن از نقش سازمان ملل برای حل شرایط تازه پیش آمده در شمال آفریقا حمایت می کند. خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/06/13 سیاسی.خارجی.چین.لیبی پکن – چین در هفته ای که گذشت همزمان با نشست پاریس دیپلماسی فعالی را در مورد لیبی پس از قذافی به اجرا گذاشت و آشکارا به غرب هشدار داد که از منافع اقتصادی و سیاسی خود دفاع می کند. در بالاترین سطح، معاون رییس جمهوری چین گفت که کشورش قاطعانه از نقش هدایت کننده سازمان ملل متحد در موضوع لیبی و حفاظت از صلح و ثبات منطقه حمایت می کند.

اگرچه ممکن است ایالات متحده آمریکا و چین رقبای استراتژیک در آفریقا نباشد، اما این دو کشور می توانند رقابت تجاری با هم داشته باشند، درصورتی که کسب و کار آمریکا بیشتر در بازارها آفریقا صورت پذیرد ( چیزی که اوباما خواستار افزایش آن از طریق تجارت چند گانه و اقدامات زیرساختی است و در جریان سفر سال ۲۰۱۳ خود به سنگال، آفریقای جنوبی و تانزانیا اعلام کرد). بر اساس اعلام مذکور، چین با ١٧ تریلیون و ٧٠٠ میلیارد دلار در مقایسه با ١٧ تریلیون و ٤٠٠ میلیارد دلار متعلق به آمریکا بر سکوی اول اقتصادی جهان ایستاد.اکنون نیز آمارها نشان میدهد اگر تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا به صورت جمعی از کشورهای عضو را بررسی کنیم، بالاتر از چین قرار میگیرد اما همه دنیا اکنون برای همکاری با این قدرت بزرگ اقتصادی در تبوتاب هستند. وی درهمین حال پیام روشنی برای غرب داشت و تصریح کرد که چین بازسازی سیاسی و اقتصادی لیبی را مدنظر دارد و امیدوار است بر اساس منافع برابر، نقش سازنده ای در بازسازی این کشور آفریقایی نفت خیز داشته باشد. شی جین پین از فرصت دیدار با رییس منتخب شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل با وی در شهر پکن استفاده و بر موضع کشورش در آستانه کنفرانس پاریس تاکید کرد.

در برخی کشورها خشم و عصبانیت از تجارت چین موجب اعتراضات عمومی و خشونت علیه تجار و مهاجران چینی شده است. ۴ در جلسهای دوباره گردهم آمدند و مقرر شد دور جدید نشست روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه برگزار شود که این نشست نیز برگزار شد و از آن روز رایزنی ها در وین در جریان است. در ۲۵ سال گذشته، تجارت میان بیشتر کشورهای حاشیه خلیج فارس به اندازه ای رشد کرده و از سطح روابط آن ها با آمریکا هم بالاتر رفته است. این موضع وزارت خارجه چین درحالی بیان شد که پکن در یک روزنامه رسمی خود به غرب در مورد وضعیت لیبی پس از قذافی هشدار داد. ناظران دولت هشدار می دهند که چین در موارد ناعادلانه ای مذاکره می کند و موجب رشد فساد و تصمیمات غلط می شود. رویکرد چین می تواند موجب افزایش تصمیمات ناکارآمد و فساد اداری شود اما تعاملات چین، اهداف اقتصادی و سیاسی آمریکا در این قاره را تضعیف نمی کند. به نظر میرسد اگرچه چین تمایل دارد مانند دهههای قبل به دور از کشمکشهای سیاسی بینالمللی به روند رشد اقتصادیاش ادامه دهد، اما واقعیتهای بینالمللی و قواعد نظام بینالملل دیگر به چین چنین اجازهای نمیدهد.

چین ضمن اعزام نماینده ای به نشست پاریس، با بهره گیری از سخنان رهبران ارشد و دستگاه دیپلماسی خود نشان داد اوضاع لیبی را از نزدیک دنبال می کند. جوامع آفریقایی در شرایطی می توانند سود ببرند که شرکت های آمریکایی نسبت به همتایان چینی خود تمایل بیشتری به استفاده از کارگران محلی برای مشاغل با مهارت و بدون مهارت، انتقال فن آوری های صنعتی به شرکای محلی ، نیاز به شرایط کار انسانی و کمک به اقداماتی که بهداشت و رفاه محیط کاری را افزایش می دهد، داشته باشند. در مقابل تعامل آمریکا بر تجارت فن آوری های بالا و خدمات و سیاست های کمک با هدف ترویج دموکراسی، حکومت خوب و توسعه انسانی تمرکز دارد. در مقابل زیرساخت های ساخته شده توسط چین هزینه های عملیات های تجاری را می کاهد و اندازه بازارهای منطقه ای را گسترش داده و فرصت ها را برای درآمد های طبیعی و سرمایه گذاری های آمریکایی افزایش می دهد. اما به دلیل نیروی محرکه (۵) جمعیتی، جمعیت چین به رشد ادامه داده است، زیرا گروه سنی جوان با جمعیت بزرگ تر جایگزین گروه سنی پیرتر با جمعیت کوچک تر شده است. بر خلاف دهه نود میلادی که طالبان بر افغانستان حکومت میکردند و سه کشور پاکستان، عربستان و امارات آن را به رسمیت شناخته بودند و رابطه نزدیکی با کابل داشتند، این بار با ورود قطر، کشوری مخالف ریاض و امارات در مراکز تصمیمگیری طالبان، معادله قدرت و نفوذ دستخوش تغییر شد و در معادله جدید، برندگان اصلی سه کشور پاکستان، قطر و ترکیه (کشور همپیمان قطر) هستند، زیرا از یکسو، پاکستان محل تولد طالبان است و از ابتدای تولد در دامن «ای اسای»؛ سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، پرورش پیدا کرد و بیعلت نیست رئیس «ای اسای» از اولین شخصیتهای امنیتی خارجی همسایه افغانستان است که به کابل سفر کرد و همواره چه در سالهایی که طالبان در راس قدرت قرار داشتند و چه در سالهایی که حکومتشان ساقط شده بود، از حمایت و راهنماییهای پاکستان برخوردار بودند و از دیگر سو، مهمترین قرارگاه دیپلماسی طالبان در دوحه پایتخت قطر قرار دارد و تمام فعالیتهای دیپلماتیک طالبان در این کشور ثروتمند حوزه خلیج فارس مستقر است.

دیدگاهتان را بنویسید